Vlčí hlídky našly v Beskydech stopy vlků a rysů, medvědů nikoliv

Únorové mapování výskytu velkých šelem v Beskydech potvrdilo výskyt rysů a vlků, zatímco přítomnost medvědů nebyla prokázána. Stopy velkých šelem v Beskydech hledali dobrovolníci už poosmatřicáté. Uvedla to Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.

"Vlci se v CHKO Beskydy vyskytují častěji než dříve. Zasahují sem aktuálně tři vlčí smečky. Kromě vlčích smeček se tu vyskytuje jeden vlčí pár a minimálně jeden vlk samotář. Celkem jde v průběhu jednoho kalendářního roku asi o 20 až 25 vlků. Z tohoto počtu se zde ale asi jen deset zvířat vyskytuje celoročně," uvedla Šůlová.
Rys ostrovid je podle ní jedinou velkou šelmou, která se v CHKO Beskydy pravidelně rozmnožuje. Podle dostupných dat se v zimě v Beskydech zdržovalo sedm samostatných rysů a několik odrostlých mláďat. V Javorníkách na moravsko-slovenském pomezí se vyskytovalo šest rysů. Někteří pravidelně přecházeli i do Vizovických vrchů.
"Medvěd hnědý se v posledních letech objevuje v CHKO Beskydy sice pravidelně, ale spíše jen přechodně. Přítomnost této šelmy byla na moravsko-slovenském pomezí v Javorníkách zaznamenána naposledy koncem října loňského roku. V době 'sčítání' se na pobytové znaky medvěda nepodařilo narazit," uvedla Šůlová.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down