20.06.2016 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vlhké počasí oddálilo nástup kůrovce, kalamitu ale nezmírní

Květnové vlhké počasí letos oddálilo nástup kůrovcové kalamity. I tak ale bude situace nejméně třikrát horší než v loňském roce, řekl Petr Zahradník z Lesní ochranné služby. Nejohroženější jsou oblasti nejvíc postižené suchem, tedy střední a severní Morava i oblast, kde se stýkají Jihočeský a Západočeský kraj. O aktuální situaci referuje i nově spuštěný portál Kůrovcové info, kde si mohou zájemci zjistit místa, kde se brouci nejvíce rojí.

"Obecně relativně chladné a deštivé květnové počasí malinko tu situaci ne zmírnilo, ale oddálilo," řekl Zahradník. Podobné počasí podle něj panovalo i loni. Záležet tak bude na druhé polovině roku, která byla v loňském roce extrémně suchá a teplá. Zahradník letos očekává až tři generace kůrovce v nižších nadmořských polohách, ve vyšších dvě. První rojení bylo letos proti běžnému přelomu dubna a května přibližně o dva týdny opožděné. Další by mělo nastat na přelomu června a července, poslední případně na začátku září.

Stromy poškozené suchem nebo polomy nejsou schopné brouky hubit tak aktivně, jako zdravé. "Normálně brouk nalétne na stojící strom. Pokud je vitální, tak ho zalije pryskyřicí a zahubí ho. Pokud ne, začne lýkožrout produkovat agregační feromony a aktivně lákat další. Na stromy se navalí stovky nebo tisíce brouků. Jestliže normálně je strom schopen zabít 1000 brouků, tak v tom suchu jich zabije deset," uvedl Zahradník. Ze stromu následně po rozmnožení odletí i třeba 200 000 brouků, kteří útočí na další stromy. Situace se podle něj trochu zlepšila na Šumavě, kde jsou již stromy v bezzásahových oblastech prvních zón národního parku částečně odumřelé.

Od 60. let minulého století se začal v ČR objevovat kromě lýkožrouta smrkového další druh kůrovce - lýkožrout severský. Nyní je například Morava podle Zahradníka více postižená tímto druhem. Toho ale nenalákají ani feromonové pasti, ani mrtvé dřevo. Nalétává i dovnitř porostů, napadené stromy se tak podle něj hůře hledají a sanují. Jak ho účinně likvidovat, zkoumají například vědci z Akademie věd ČR.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down