Vloni byl nejnižší schodek agrárního obchodu

Schodek agrárního zahraničního obchodu se loni meziročně snížil o šest miliard korun zhruba na 18 miliard korun. Šlo o nejnižší deficit od roku 2000. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Vývoz zemědělského a potravinářského zboží z České republiky vloni meziročně vzrostl o 18 miliard korun na 178,5 miliardy korun. Dovoz se meziročně zvýšil o necelých 12 miliard korun na 196,5 miliardy korun.

Na zlepšení bilance se podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy podílelo mimo jiné obchodování s obilím. Jeho přebytek vzrostl z předloňských deseti na 12 miliard korun. Pozitivně působil také obchod s tabákovými výrobky, který loni vykázal přebytek sedm miliard korun, předloni to byly tři miliardy korun. Nepříznivým ukazatelem je naopak prohlubující se deficit u masa a masných produktů. Ten loni vzrostl přibližně o miliardu na 18 miliard korun. "Tato čísla nepřeceňujeme, ale svědčí o dobré formě českých exportérů. Výsledky jsou o to pozitivnější, že se jich podařilo dosáhnout v období složitých podmínek způsobených například ruskými sankcemi," komentoval výsledek ministr zemědělství Marian Jurečka.
Český agrární vývoz směřoval podle ministerstva zemědělství převážně do zemí Evropské unie. Jejich podíl na celkovém exportu byl 91,5 procenta. Zvyšoval se zejména vývoz surovin. Vývoz pšenice ve finančním vyjádření vzrostl o 3,3 miliardy korun a syrového mléka o 1,1 miliardy korun.  Schodek obchodu s unijními státy byl čtyři miliardy korun. Většina záporného salda připadá na obchod se zeměmi ležícími mimo EU, který se meziročně prohloubil více než o dvě miliardy korun. Odborníci dlouhodobě upozorňují, že hlavním problémem českého agrárního obchodu je právě jeho struktura, kdy se ze země vyváží především suroviny a dovážejí zpracované výrobky. Přidaná hodnota je tak tvořena v zahraničí, což má nepříznivé makroekonomické dodpady na domácí ekonomiku včetně dopadů na zaměstnanost. "Markantním případem je mléko a mléčné výrobky, kde nám hlavně roste vývoz," poznamenal Pýcha. Zatímco kladné saldo u mléka roste, prohlubuje se deficit v obchodě s mléčnými výrobky. Saldo agrárního zahraničního obchodu Česka bylo naposledy kladné v roce 1993. Od té doby je bilance v minusu. Dosud nejhorší výsledky měl agrární zahraniční obchod v roce 2011, kdy skončil schodkem více než 36 miliard korun. Od té doby se zlepšuje, záporné saldo se za tři roky snížilo více než o 18 miliard korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down