08.01.2014 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vloni pěstitelé sklidili o tisíc tun chmele víc

Čeští pěstitelé v roce 2013 sklidili celkem 5330 tun chmele, což je asi o tisíc tun více než v roce předchozím. Průměrný výnos loni činil 1,23 tuny z hektaru, v roce 2012 byl 0,99 tuny z hektaru. Informoval o tom tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Michal Kovařík. Nejvíce chmele bylo vypěstováno v Žatecké chmelařské oblasti, a to 3985 tun, což je zhruba o 700 tun více než v roce 2012.

Po výnosově slabém ročníku 2012 byl podle Kovaříka ten loňský pod silným vlivem počasí. Dlouhá zima posunula a zpomalila vývoj rostlin. V červnu způsobily na chmelnicích škody povodně. Podle předsedy Svazu pěstitelů chmele Bohumila Pázlera je výsledkem průměrný výnos. Oproti předcházejícímu roku 2012, který byl ale velmi podprůměrný, se zvýšila celková sklizeň o tisíc tun. Tradičně nejvíce kvalitního českého chmele bylo vypěstováno v Žatecké chmelařské oblasti. Stejně jako v roce 2012 má veškerá produkce loňského roku odbytiště v rámci dlouhodobých smluv s odběrateli.

Chmel pěstovaný prvním rokem (výsaz) zabíral 200 hektarů. Na stejné rozloze chmelnic se loňská úroda nesklízela kvůli poškození povodněmi. Jak velké škody budou na rostlinách, lze podle Kovaříka v tuto chvíli jen odhadovat. Stav rostlin bude zřejmý na jaře. Přes všechny škody způsobené mrazy v roce 2012 a povodněmi došlo v roce 2013 i díky podpoře ministerstva zemědělství k nárůstu zájmu o certifikovanou sadbu, sdělil Kovařík a dodal, že očekávají v dalším roce vysoké procento obnovy porostů.

Chmel se vloni v Česku pěstoval na 4319 hektarech půdy. O rok dříve to bylo zhruba o 50 hektarů víc. V posledních deseti letech se plocha osazená chmelem v republice každoročně snižuje.
Největší podíl na produkci chmele měla vloni odrůda Žatecký poloraný červeňák, s 4365,7 tuny dosáhla 82 procent sklizeného chmele. Na Žatecku jí bylo sklizeno 3377,1 tuny o výnosu 1,13 tuny z hektaru.
Vlivem počasí je letošní obsah alfa hořkých látek v českém chmelu mírně podprůměrný. Pázler podotkl, že je to ročníková záležitost, v posledních letech bylo dosaženo u Žateckého poloraného červeňáku vyšší alfy a loni byla zaznamenána standardní dlouhodobá úroveň.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down