16.08.2002 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Voda neovlivní objem sklizně

Záplavy by podle očekávání ministerstva zemědělství neměly mít výrazný dopad na celkový objem letošní sklizně. Uvedl to Hugo Roldán z tiskového oddělení MZe.

Místní škody jsou však podle něj značné. Jak řekl, resort by měl vypracovat do 28. srpna návrh nařízení vlády, na jehož základě by se alespoň částečně zemědělcům nahradily ztráty způsobené záplavami a přívalovými dešti. "Ministerstvo pracuje na metodice, jakým způsobem škody stanovit a od toho by se odvíjel klíč k určení výše kompenzací," řekl Roldán. Peníze chce MZe najít v prvé řadě ve své rozpočtové kapitole. Pokud budou chybět, obrátí se na státní rozpočet. O výši potřebné sumy zatím resort nemá podle Roldána přesnější představu. Podle Agrární komory České Budějovice zatím nelze přímé škody jihočeských zemědělců postižených povodněmi vyčíslit, nicméně lze jistě podle předsedy Regionální agrární komory Jihočeského kraje Pavla Dlouhého počítat škodami přesahujícími jednu miliardu korun. Podle jeho slov jsou plodiny, které zůstaly na zaplavených plochách nesklizeny zcela zničeny. Hlášení o rozsáhlejších úhynech hospodářských zvířat však zatím komora nemá.To potvrzuje také předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský, který upozornil, že na polích v době záplav zůstalo ještě zhruba 2,5 milionu tun nesklizeného obilí. Při jeho sklizni, bude-li možná je třeba počítat s 20 až 30procentními ztrátami a další ztráty utrpí pěstitelé v důsledku zhoršené kvality.
Podle místopředsedy zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jana Grůzy se zemědělci zřejmě dočkají finanční pomoci ze tří zdrojů. Těmi budou bezúročné půjčky na sanaci ztrát, přímé dotace podniků na výplaty a investiční půjčky na obnovu zničeného majetku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down