08.08.2002 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Voda ničila obilí

Záplavová vlna, která dnes postihla některé části jižních Čech, způsobila na zemědělských kulturách v Jihočeském regionu škodu minimálně 150 milionů korun. Agrowebu to řekl předseda představenstva Regionální agrární komory Jihočeského regionu Pavel Dlouhý.

V oblasti bylo v době záplav ještě zhruba 50 procent nesklizených ploch obilnin, z nichž bylo 30 až 50 procent poškozeno dešti a záplavami. Kromě škod na zemědělských plodinách bylo hlášeno také poškození zemědělských budov a další škodám pravděpodobně dojde následně, až se pěstitelé pokusí promočené plochy sklidit.
Tiskový mluvčí MZe Martin Severa řekl několik hodin po záplavách, že celkové škody jihočeských zemědělců se mohou pohybovat v řádu stamilionů. Podle něj jde však o velmi hrubý odhad a konečná výše škod by měla být vyčíslena 16 srpna. V nejvíce postižených okresech České Budějovice a Český Krumlov záplavy postihly zhruba 50 procent nesklizených ploch obilnin. Podle Severy ministr zemědělství Jaroslav Palas, který do oblasti dorazil bezprostředně po záplavách, jedná o případné pomoci postiženým pěstitelům. Její formu však zatím neupřesnil. „Kdyby však nějaký podnik v důsledku záplav zcela zkolaboval hledal by pan ministr nějakou formu mimořádných záloh,“ dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down