Voda u nás zdražila v průměru o jedno a půl procenta

Vodné a stočné od počátku letošního roku v průměru zdražilo o 1,5 procenta. Růst je tak mírnější než loni, kdy se zdražovalo o dvě až 2,5 procenta. Důvodem jsou hlavně investice. Uvedl to na setkání s novináři ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Oldřich Vlasák. Za krychlový metr vody tak Češi platí přibližně 83 korun. Z toho 40 korun připadá na vodné, zbytek na stočné. Sdružení porovnávalo ceny největších vodohospodářských společností, které zásobují vodou více než šest milionů obyvatel.

Hlavními důvody zdražení jsou inflace, zprovoznění nových technologií s vyššími nároky na energii, vyšší nákupy dražší povrchové vody od státu a zejména potřeba investic pro obnovu vodárenského majetku, dodal předseda představenstva SOVAK František Barák.

Nejvyšší růst ceny u velkých vodohospodářských společností je ve Znojmě, kde voda zdražila o 4,9 procenta na 87,40 Kč za metr krychlový. Naopak voda o půl procenta zlevnila na Táborsku, kde se ale přesto u ČEVAK Tábor platí přes 93 korun na metr krychlový. Podle webu SOBAK ale menší provozovatelé zdražovali v některých regionech i o více.

Zhruba polovina pitné vody pochází z povrchové a polovina z podzemní vody. Vodárenské firmy platí státu za odběr jednoho metru krychlového podzemní vody dvě koruny na pití a tři koruny na jiné použití. Povrchovou vodu kupují vodárny od jednotlivých státních podniků Povodí. Je dražší a její cena se pohybuje od čtyř do devíti korun za metr krychlový.

Cenu podle vodáren výrazně ovlivňují investice do infrastruktury. Vodárenské společnosti často upozorňují, že se do ní investuje méně, než je třeba. Podle nich by mělo jít ročně alespoň o 20 miliard korun. Investice budou třeba hlavně mimo velká města, kde jsou i velké ztráty vody.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down