05.01.2005 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vodárenský projekt Lužická Nisa dostane dotaci z fondů EU

Jeden z největších strategických projektů Severočeské vodárenské společnosti Lužická Nisa, který zahrnuje modernizaci a dostavbu kanalizace v oblasti Liberce a Jablonce nad Nisou, rekonstrukci liberecké čistírny vod a modernizaci úpravny pitné vody Souš tak, aby splňovaly požadavky Evropské unie, získal podporu z evropského Fondu soudržnosti. Náklady projektu se odhadují na téměř miliardu korun, z toho 65 procent by mohl poskytnou tento fond, oznámila mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.

Mluvčí Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Dagmar Haltmarová k tomu řekla, že oficiální rozhodnutí zatím nedostali, a tak ani neví, kolik prostředků z evropských fondů skutečně dostanou.
Nejdražší akcí projektu bude modernizace úpravny pitné vody Souš. Ta je jedním ze tří zdrojů pitné vody pro 150 000 obyvatel aglomerace Liberec – Jablonec nad Nisou. Modernizace technologie i budov, které úpravě vody slouží už téměř třicet let, přijde podle odhadů na 412 milionů korun.
Zhruba 220 milionů korun bude stát modernizace liberecké čistírny odpadních vod. Liberecká čistírna byla sice do provozu uvedena v roce 1994, nedosahuje ale parametrů požadovaných směrnicemi Evropské unie a současnou legislativou ČR, řekl generální ředitel SVS Miroslav Harciník. Čistírně chybí zejména kvalitní biologické čištění, které EU vyžaduje u všech zařízení pro aglomerace s více než deseti tisíci obyvateli.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down