Vodné a stočné zdraží v příštím roce celorepublikově asi o procento

Vodné a stočné zdraží v příštím roce celorepublikově zhruba o procento. Regionálně mohou být rozdíly, některé společnosti plánují zlevnění, jiné naopak zdražení v jednotkách procent. Uvedlo to v tiskové zprávě Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) na základě údajů některých vodárenských společností. Podle údajů Ministerstva zemědělství činilo průměrné vodné a stočné v Česku loni 80,6 koruny za metr krychlový vody.

Nárůst by tak byl nižší než v předchozích letech. Předloni se podle údajů Ministerstva zemědělství vodné a stočné zvýšilo o 2,61 procenta.

Průměrné údaje o vodném a stočném za letošní rok ještě nejsou oficiálně zveřejněné. Ředitel SOVAK Oldřich Vlasák odhadl, že v průměru se zdražovalo o korunu. "Vodárenské společnosti jsou povinné hlásit ceny na Ministerstvo zemědělství, kde je nějaké zpoždění," řekl.

Podle zveřejněných údajů například obyvatelé Šumperska zaplatí příští rok kvůli více než miliardovým nákladům na modernizaci vodohospodářské infrastruktury za metr krychlový vody od 1. ledna o 2,64 koruny více. Vodné a stočné tak vzroste na 83,63 koruny. Cena vody v Ostravě stoupne od ledna o 56 haléřů, tedy o 0,7 procenta, na 76,62 koruny za metr krychlový.

Ministerstvo životního prostředí chtělo v létě prosadit do novely zákona o vodách zvýšení poplatků za odběr podzemní vody do roku 2022 na trojnásobek. Předloha měla podle kritiků zvednout poplatky za vodu až o 17 procent, ministerstvo tento výpočet opakovaně zpochybnilo. Z novely se postupně stalo předvolební politické téma, zvyšování poplatků odmítli sociální demokraté.

Podle sdružení je vodárenská infrastruktura v ČR podfinancovaná, na obnovu a rekonstrukce mělo ročně jít více než 20 miliard korun. Reálně je to zhruba polovina.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down