Vodohospodáři vyzvou vodoprávní úřady na Moravě, mezi které patří kraje a větší města, aby na vybraných místech do odvolání zakázaly malým, tedy nezpoplatněným odběratelům čerpat vodu z řek. Důvodem je sucho. Mnoho moravských potoků totiž vyschlo a řeky jsou na deseti procentech běžného červencového vodního stavu, řekl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Jan Hodovský.
Úkolem pracovníků vodoprávních úřadů bude, aby zmonitorovali situaci ve svém regionu a pak vydali případný zákaz. Zrušen by měl být až s příchodem dešťů, které by měly opět zvýšit hladiny řek. Se suchem se Morava, na jejímž území se Povodí Moravy stará o vodní toky a díla, potýkala naposledy v roce 2003. Tehdy ale situace nebyla tak vážná jako nyní, uvedl Hodovský.
Pokud úřady zákaz vydají, pocítí to nejvíce zahrádkáři. Do odvolání nebudou smět čerpat vodu z potoků a řek. Potíže možná budou mít také různé tělovýchovné jednoty, které z řek čerpají vodu na závlahu svých zatravněných hřišť. Firmy a zemědělské podniky by se do potíží dostat neměly.
Na Moravě je zhruba sto podniků využívajících vodu z řek, přičemž čtvrtinu tvoří zemědělské firmy. Jsou to zpoplatnění velkoodběratelé. Od nich budou vodohospodáři chtít, aby své předpokládané odběry vody hlásili s výhledem na dva týdny dopředu, uvedl ředitel.
Podle něj nelze odhadnout, kdy se situace zlepší. Současný stav považuje za velmi vážný. Například Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí je na pouhých třech procentech, řeka Rokytná v Moravském Krumlově na sedmi a Dřevnice ve Zlíně na osmi procentech svého běžného červencového vodního stavu.
Důsledkem malých průtoků je i to, že voda v tocích je nedostatečně okysličená a voda z různých odpadů nebo čistíren proudící do řek není dostatečně ředěná. V důsledku toho mohou být řeky velmi znečištěny a mohou v nich hromadně hynout ryby. Nyní se vodohospodáři snaží řešit situaci tím, že do řek vypouští více vody z nádrží. To ale řeší jen lokální problémy, protože ne všude jsou přehrady.
Snížení průtoku změnilo podobu krajiny v některých oblastech. Například mezi Hodonínem a slovenským městem Holič se z řeky Moravy vynořilo torzo Masarykova mostu, po němž lze přejít z ČR na Slovensko. Most se pokusili odstřelit na konci druhé světové války Němci. O několik kilometrů níže po proudu Moravy se u velkomoravského hradiště Valy u Mikulčic obnažily dřevěné kůly, k nimž se v 18. století přivazovaly čluny.*