Vodohospodáři se chtějí víc zaměřit na opatření proti suchu a využití odpadních vod

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) se chce v příštích letech více zaměřit na problémy související se suchem, tedy například změnu hospodaření s vodami ze srážek nebo větší využití vyčištěných odpadních vod. Přivítalo by i změnu koncepce vodního hospodářství. Uvedli to zástupci sdružení.

Předseda představenstva SOVAK František Barák se domnívá, že budování nových přehradních nádrží, obnova řady rybníků, velké retence je jediný způsob, jak zadržet dešťovou vodu a jak se potom  využije jako povrchová nebo i podzemní voda při výrobě pitné vody. V České republice se zhruba polovina pitné vody vyrábí z povrchových a polovina z podzemních zdrojů. Množství povrchové vody přitom podle Baráka záleží na schopnosti zadržet tuto vodu na českém území.
Podle Baráka je potřeba udělat některá opatření, jež se ale často nedaří uskutečnit. Barák by přivítal, kdyby v českém vodárenství byla jediná koncepce na vodu. V současné době je povrchová voda  v kompetenci Ministerstva zemědělství a podzemní voda je v kompetenci Ministerstva životního prostředí, řekl. Někdy je pak například obtížné určit, jako třeba u vody v dolech, zda jde o vodu povrchovou, či podzemní, a do čí kompetence tak patří.
Náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž uvedl, že se vodárenské soustavy budou muset propojovat. V oblastech, kde není dostatečná zásoba podzemních vod, tak nebudou stačit místní zdroje. Takže se bude muset přivádět voda strategickými páteřními řady z míst, kde voda existuje, do míst, kde je potřeba nahradit některé stávající vysychající zdroje, sdělil. Je podle něj také potřeba zamyslet se nad celkovou koncepcí, protože například velká část společností neplní povinnosti týkající se obnovy infrastruktury. Malých provozovatelů je 6000 vlastnických společností, a to s sebou nese ztráty v efektivitě provozování.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *