21.03.2003 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vodohospodáři slaví

Světový den vody, který připadá na 22. března, slaví jako každoročně i naši vodohospodáři. Jejich slavostní konferenci, která dnes proběhla v Praze, navštívil poprvé v historii těchto akcí úřadující ministr životního prostředí Libor Ambrozek. I to je důkazem zlepšených vztahů mezi rezortem zemědělství, pod který spadá problematika vodního hospodářství, a resortem životního prostředí, jemuž zákon o vodách dává kompetence v jiných oblastech.

Kvalitní pitnou vodouje u nás zásobováno více než 87 procent obyvatel, na kanalizaci je napjeno 75 procent populace. Podle ministerstva životního prostředí je přetrvávajícím problémem plošné znečištění, a to zejména ze zemědělského hospodaření. "Například povrchové a podzemní vody jsou znečištěny dusičnany asi na jedné čtvrtině výměry zemědělské půdy," uvedla k tomu Karolína Šůlová, tisková mluvčí ministerstva životního prostředí a dodala, že v řadě vodních nádrží ovlivňuje jakost vody nepříznivě eutrofizace (vysoký obsah živin, především dusíku a fosforu), která podporuje zvýšený růst řas a sinic, a tím omezuje vodárenské využívání těchto nádrží.
Pitná voda je celosvětvým problémem a podle Ambrozka i pravděpodobným zdrojem budoucích konfliktů. Současná světová populace užívá 54 prcent všech dostupných zásob sladké vody a do roku 2020 by se tento podíl mměl jen nárůstem populace zvýšit na 70 procent. Jestliže se však zachovají všechny trendy spotřeby, mělo by lidstvo za 25 let využívat až 90 procent sladkovodních zdrojů. V celosvětovém měřítku se téměř 70 procent využívané vody spotřebovává v zemědělství. V Evropě jde do zemědělství jen 33 procent vody, největším spotřebitelem je průmysl s 54 procenty. Evropské domácnosti využívají 13 procent vody.
Zejména zlepšení managementu vodních toků a mezinárodní spolupráce v této oblasti jsou důležitými body Světového fóra o vodě, které do 24. března probíhá v japonském Kjótu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down