Vodohospodáři upustí z Nových Mlýnů více vody

Vodohospodáři z Povodí Moravy upustí z Novomlýnských nádrží více vody, doplní tak vodu v drobných tocích, mokřadech a tůních v oboře Soutok ohrožené suchem. Půjde o 11 milionů metrů krychlových vody vypuštěných ze soustavy nádrží. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Oboru Soutok vodohospodáři tímto způsobem zavodňovali i v minulých letech.

"Na základě žádosti Lesů ČR jsme začali zvyšovat akumulovaný objem v soustavě nádrží Nové Mlýny zvýšením hladiny v nádrži nad hladinu zásobního prostoru tak, abychom ji mohli jednorázově využít pro potřeby lesů v oboře Soutok. Tato voda by se tam běžnou cestou nedostala, proto je potřeba manipulací zvýšit odtok z Nových Mlýnů až na téměř 100 m3/s. Díky tomuto průtoku se voda z Dyje systémem nápustných objektů, stavidel a kanálů dostane do lužních lesů, kde způsobí zaplavení tůní, mokřadů a luk," uvedl ředitel pro správu povodí Antonín Tůma. Vodohospodáři zvýší odtok z Novomlýnských nádrží ve čtvrtek ráno. Aktuální odtok z nádrže je 12 metrů krychlových za vteřinu, zvýší se až na 100 metrů krychlových za vteřinu. Zvýšený odtok budou udržovat v závislosti na přítoku do nádrže asi půldruhého dne. Celkem půjde o 11 milionů metrů krychlových vody vypuštěných ze soustavy nádrží.  Hydrologická situace na jižní Moravě se na počátku  jara podle mluvčího nevyvíjí příznivě. Průtoky se pohybují mezi 40 a 15 procenty dlouhodobých měsíčních hodnot. Vodohospodáři obdobnou manipulaci provedli i v letech 2020, 2019 a 2017. Rok 2018 byl natolik suchý, že podobnou akci uskutečnit nemohli.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down