Vodohospodáři vodné a stočné zatím nezdražili, chtějí však zastropování cen

Vodohospodáři přes stoupající ceny energií až na výjimky letos vodné a stočné, které se pohybuje průměrně okolo 95 korun za metr krychlový, zatím nezvyšovali. Požadují však zastropování cen elektřiny a plynu. Pokud by se na ně nevztahovalo, či se je jinak nepodařilo podpořit z veřejných prostředků, po promítnutí zvýšených cen za energie do koncové ceny vodného a stočného by hrozilo až dvěma milionům obyvatel zvýšení i o více než 50 procent.  Uvedl to ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK ČR) Vilém Žák.
Důvodem je podle něho fakt, že před krizí se podílely energie v nákladovém mixu cen na částce za vodné a stočné zhruba deseti až 12 procenty. Nyní se však u těch firem, kterým se nepodařilo zasmluvnit ceny energií a nakupují za spotové ceny, tento podíl zvýšil na více než 50 procent.
"Vodárenství je jeden z mála oborů, který v tuto chvíli funguje protiinflačně. Většina cenu drží, neboť doufají, že se situace na energetickém trhu znormalizuje," řekl Žák. "Jestli se ale nepodaří zastropovat nebo jiným způsobem subvencovat ceny energií, tak se řádově 1,5 až 2 miliony obyvatel může dostat do situace, že stoupne cena vodného a stočného i o více než o 50 procent," řekl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down