Vodohospodáři vypustili do Dyje 2000 jeseterů malých

Státní podnik Povodí Moravy vysadil v červenci do řeky Dyje dalších 2000 jeseterů malých, pokračuje tak ve snaze navrátit rybu do moravských řek. Celkem během pěti let vypustí vodohospodáři do řek 25 000 jeseteřích jedinců, oznámil v tiskové zprávě mluvčí podniku Petr Chmelař.

Projekt začal v roce 2017, potrvá do roku 2021. Mláďata jsou ze speciální kontejnerové líhně na Dunaji ve Vídni.
"Tato zvláštní starobylá ryba s protáhlým tělem dosahuje pohlavní dospělosti již okolo čtvrtého roku života, což je velmi dobrý předpoklad k tomu, abychom již v době trvání projektu docílili založení populace dospělých jedinců, která se dokáže sama reprodukovat," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Již nyní rybáři hlásí úlovky jeseterů, které ovšem musejí vracet zpět do vody. Výskyt jeseterů se ale sleduje také výrazně vědečtější metodou hydroakustické telemetrie. Umožnuje sledování ryb na dálku a je vhodná zejména pro větší řeky. V plánu je vypuštění celkem 45 ryb s hydroakustickými značkami.
"Pro sledování těchto ryb bylo letos nainstalováno šest stálých přijímačů podél Dunaje na úseku z Vídně po vodní dílo Gabčíkovo," uvedl Gargulák. V plánu je také aktivní sledování řek s použitím lodí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down