Vojenské lesy zřídily semenný borovicový sad pro obnovu lesů v Ralsku

Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS) zřídil u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku semenný borovicový sad pro obnovu svých borovicových lesů v severočeském Ralsku. Sad, který lesníci založili před šesti lety, nyní Ústav pro hospodářskou úpravu lesů úředně uznal jako zdroj reprodukčního materiálu. Uvedl to mluvčí VLS Jan Sotona.

Sad čítá 650 borovic a lesníci předpokládají, že v budoucnu při plné plodnosti dá každoročně nejméně jednu tunu borových šišek, z nichž půjde získat 30 kilogramů osiva. "Z něj pak lesníci vypěstují přibližně jeden milion sazenic borovice lesní. Ty se v drtivé většině případů vrátí zpět do 100 kilometrů vzdáleného Ralska, kde je borovice dominantní dřevinou," uvedl Sotona. Lokalitu v Polabí u Chlumce nad Cidlinou si lesníci pro semenný sad vybrali záměrně proto, že v jejím nejbližším okolí jiné borovice nerostu. S co nejmenším vlivem vnějšího opylení totiž mohou v sadu křížit nejkvalitnější jedince borovic původem z Ralska. Projekt začal tím, že lesníci vybrali téměř 80 nejkvalitnějších jedinců borovice lesní v Ralsku. Následně z nich posbírali rouby, v roce 2014 je naroubovali a na podzim 2016 takzvané roubovance vysadili u Chlumce nad Cidlinou. "Vlastně jsme ty jedince vytrhli z jejich prostředí a zasadili do krajiny, kde je minimalizována jiná interakce. Cílem je získat osivo vysoké genetické kvality a známého původu pro výrobu sadebního materiálu," uvedl vedoucí lesní výroby VLS Pavel Češka. Vojenské lesy a statky ročně ve svých lesních školkách vypěstují na devět milionů sazenic lesních dřevin. V normálních letech bez nadměrných kalamitních těžeb toto množství stačí na to, aby byly VLS v produkci sazenic pro obnovu lesů soběstačné.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down