Volební mítink komory

V duchu voleb se nesl devátý sněm Agrární komory ČR. Ve Velké Bystřici u Olomouce nešlo včera jen o volby do vedení komory, ale také o budoucí vládu. Otevřené podpory se tu dostalo sociální demokracii.

Václav Hlaváček, který zůstává prezidentem komory na další tři roky, ocenil, že se zemědělství vymanilo z odbytové a finanční krize, do níž upadlo v roce 1998, a již druhý rok po sobě je ziskové.
Odvětví se ovšem podle ministra zemědělství Jana Fencla nachází teprve na zlomu vedoucímu k prosperitě. „Postavení zemědělců ještě není tak silné, jak bychom si přáli. Klausovy časy se na něm podepsaly příliš silně,“ opřel se do předsedy sněmovny, který tentokrát na sněm nepřijel. „Na voličích bude záležet, jestli změnou politiky nebude zároveň obětováno české a moravské zemědělství,“ agitoval Fencl.
Ministr podpořil Hlaváčka v kategorickém požadavku na české vyjednavače, aby nepřistoupili na výměnu přímých plateb z unie za strukturální fondy. „Takové návrhy považujeme za podvod, protože nikdy peníze z těchto fondů nemohou nahradit přímé platby a nikdy jejich objem nebudeme schopni čerpat,“ zdůraznil prezident agrární komory. Sněm také zaujal stanovisko k pozici, kterou by měla při jednání o agrární kapitole obhájit Česká republika, když návrh Evropské komise označil za likvidační pro naše zemědělce.
Sněmující zemědělce Fencl ujistil, že vnímá riziko skupování půdy cizinci. „Prodej státní půdy, ale i obchod s privátní půdou je třeba urychlit. Snažíme se tomu pomoci,“ řekl s tím, že se modeluje další program Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a uvažuje se také o specální agrární bance, která by potřebovala by do vínku 15 až 20 miliard korun. Podle předsedy sněmovního zemědělského výboru Jaroslava Palase se dá na podzim očekávat další novela zákona o prodeji státní půdy. „I když uděláme vše pro urychlení, stejně je to proces na patnáct let,“ domnívá se.
Zatímco Václav Hlaváček neměl při obhajobě svého postu konkurenta a vyslovilo se pro něho 185 z 210 delegátů, dva viceprezidenti svedli o funkci boj. Novou tváří v nejužším vedení je Pavel Novotný, předseda ZD Bernartice na Písecku, který byl členem končícího představenstva. Ve volbách těsně zvítězil nad dosavadním viceprezidentem Josefem Kubišem. Druhým viceprezidentem je nadále Oldřich Reinbergr, předseda Českomoravského cukrovarnického spolku, který porazil soukromého zemědělce Františka Endrleho, místopředsedu Agrární unie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *