Volnější trh by mohl způsobit problémy s odbytem dřeva

Pokud nebude v České republice růst spotřeba dřeva, mohli by mít vlastníci lesů po vstupu do Evropské unie problémy s odbytem. V unii totiž čas od času kvůli recesi klesají ceny a musí se omezovat těžba. Uvedl to generální ředitel Lesů ČR Jiří Oliva.

Jak dodal, ve spotřebě dřeva na jednoho obyvatele jsme zhruba na jedné čtvrtině úrovně Evropské unie. V porovnání s Rakouskem jsme na 15 procentech.
Zhruba 70 procent dřeva (hlavně řeziva) se vyváží, protože český trh jej není schopen pojmout. Nízká domácí spotřeba však podle Olivy trápí i další kandidátské země.
V porovnání s nejbližšími sousedy, se Slovenskem a Polskem, je na tom ČR lépe v rozvoji dřevozpracujícího průmyslu. V Polsku podle Olivy chybí velké investice do dřevozpracujícího průmyslu realizované silnými firmami, které mohou státním lesům poskytnout garanci dlouhodobého odběru dřeva a stabilnější cenu.
Polský i slovenský dřevozpracující průmysl je podle něj velmi rozdrobený. Neexistuje tam žádný velký závod typu pily ve Ždírci nad Doubravou firmy Stora Enso Timber.
Z přijetí legislativy Evropské unie české státní lesy žádné
obavy nemají. Firma pouze od letošního roku přistoupila na nový způsob měření dříví podle pravidel EU. Oliva dodal, že z hlediska legislativy není evropská lesnická politika nijak společně koordinovaná a nechává se na politikách národních vlád.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *