07.03.2013 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vracejí se původní jabloně a hrušně

Jedenácti obcím zaplatil Plzeňský kraj stromy původních krajových odrůd, které si letos na jaře a na podzim zasázejí do volné krajiny. Kraj chce novým grantem, zaměřeným na Tachovsko a Domažlicko, podpořit obnovu vesnických sadů a alejí. Letos se přihlásilo 11 obcí, které dostanou 440 stromků, kraj jich chtěl přitom rozdělit 1000. S pokračování projektu v jiných okresech počítá i v dalších letech, ale rozhodne podle možností rozpočtu. Uvedl to radní pro životní prostředí Václav Štekl, který předal stromky pro Domažlicko do skladu v Horšově. Obce z Tachovska je budou mít ve Stříbře.

Na první grantový ročník dá kraj přes čtvrt milionu korun. "Jeden stromek stojí zhruba 200 korun. Obce je dostanou zdarma včetně ochranného materiálu i kůlů, což vyjde na další stovku," uvedl vedoucí oddělení ochrany přírody Jan Kroupar. Kraj obtížně sháněl kvalitní sadební materiál. "Byli jsme hodně omezeni tím, co školky nabídly. Nakonec jsme uspěli na Moravě," uvedl. Jde o desítky starých odrůd, které nejsou stoprocentně krajové. Musí vyhovovat do nízkých teplot, protože oblast Českého lesa je studená. Z 90 procent jde o jabloně.
Smyslem projektu je návrat zeleně do volné krajiny, kde ovocná stromořadí plní přírodní i estetické funkce. "Vinou různých dotací nám ale volná zeleň hodně mizí. Vyřezávají se meze a likviduje se to na štěpku," uvedl Kroupar. Díky sázení by ke stromkům měli lidé znovu získat vztah a přestat ničit volnou zeleň. "Předpokládali jsme větší zájem starostů. Možná tam byl krátká lhůta na to, aby se mohli přihlásit," řekl vedoucí odboru životního prostředí Martin Plíhal. Podle Kroupara jde o pilotní projekt. "Obce ani nevěděly, jestli do toho mají jít a co od toho mohou očekávat. Dnes už se nám ale hlásí MASky (místní akční skupiny), které by to chtěly mezi obcemi šířit. Zájem v dalších letech, tak bude větší," uvedl. Na Domažlicku se přihlásily Černovice, Chrastavice, Rybník a Velký Malahov, na Tachovsku Bezdružice, Kladruby, Kostelec, Kšice, Olbramov, Obora a Staré Sedlo. Domažlicko bude sázet na jaře, Tachovsko na podzim. Starostům dnes vysvětlil sadařský odborník, čeho se mají vyvarovat, aby stromky neuhynuly. Na obcích bude, aby je zasadily a pečovaly o ně. Druhý ročník grantu bude zřejmě vyhlášen opět v květnu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down