23.02.2009 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vrátit prestiž sedlákům

Selský stav by měl získat opět takovou prestiž, jakou míval v minulosti. Řada farem v České republice dosáhla již takové úrovně, že je bez potíží konkurenceschopná, uvedl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Stanislav Němec na prvním z desítky krajských selských sněmů, který se uskutečnil počátkem minulého týdne v Jihlavě. Další asociace pořádá ještě během února a první poloviny března.

Němec připomněl, že v současné době se české zemědělství nachází v ekonomicky nepříznivé situaci, kterou farmáři musí přestát. Jestli vydrží, bude podle něj záležet také na tom, jak vláda nastaví mantinely pro zemědělské podnikání. Podle Němce by rovněž co nejdříve měly být spravedlivě dořešeny restituce.„Podniky, které se ještě nevypořádaly s restituenty, měly k dispozici větší prostředky na nákup techniky a technologií. Získaly tak konkurenční výhodu,“ podotkl Němec. Do budoucna by asociace chtěla mimo jiné také podporovat dokončení prodeje státní půdy a dosáhnout většího respektu k soukromému vlastnictví. „Naším cílem je liberální a konkurenceschopné zemědělské podnikání,“ konstatoval předseda ASZ. Ke krizi na trhu s mlékem zahraniční tajemník ASZ Michal Pospíšil podotkl, že jeden z důvodů současných problémů tkví v tom, že EU dlouhodobě předem avizovala záměr zvýšit mléčné kvóty. Farmáři ve starých členských zemích se na to připravili a investovali do chovu krav. Následně však proti původním očekáváním klesla spotřeba a nas trhu se objevily přebytky mléka, vysvětlil. Vliv na celou situaci má i velká koncentrace zpracovatelských kapacit a jejich vzájemná konkurence. Náměstek ministra zemědělství Jiří Urban vidí šanci na uplatnění zemědělských produktů zejména ve výrobě místních specialit, například sýrů. „To je právě prostor pro menší farmy,“ řekl. Podle Urbana se již připravuje nová vyhláška, která by měla usnadnit tzv. prodej ze dvora. „Tuto vyhlášku v současnosti notifikuje Brusel,“ informoval s tím, že by mohla začít platit zhruba v březnu. Program podpory školního mléka stejně jako program ovoce a zelenina do škol není podle něj pomocí pro řešení krize v dané oblasti. Naopak je třeba přilákat ve větší míře spotřebitele, aby si kupovali tuzemské potraviny. Radní kraje Vysočina Josef Matějek, který má na starosti oblast zemědělství, lesnictví a vodního hospodářství připomněl, že české zemědělství dostává v poslední době ránu za ranou. Na Vysočině se to podle něj projevuje velmi výrazně, protože tento kraj patří k oblastem s největším zastoupením zemědělství. Resort tak podporuje i kraj. Například letos vydá ze svého rozpočtu až 900 tisíc korun na pořádání a organizaci soutěží a výstav zaměřených na zemědělskou prvovýrobu. Vloni pro tuto podporu bylo vyčleněno 800 tisíc korun. Jejím účelem je přiblížit agrární sektor široké veřejnosti. Podle tiskové mluvčí kraje Vysočina Jitky Svatošové příjemci podpory mohou žádat až o 90 procent způsobilých výdajů, a to minimálně o pět tisíc korun a maximálně o sto tisíc korun. Žádosti o poskytnutí finančního příspěvku mohou zájemci předkládat od 5. února do 5. března 2009, sdělila.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down