20.12.2004 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vsadili na techniku a organizaci

Mezi letošní vítěze soutěže Zemědělec roku patří družstvo Taurus z Protivanova na Prostějovsku. Nemůže se přitom řadit mezi podniky s nejvyššími výnosy z hektaru, protože hospodaří ve vyšších nadmořských výškách a ve stížených klimatických i půdních podmínkách. Místo mezi etablovanými podniky si přesto našlo a to díky dobré organizaci práce, vhodným investicím a vysoké efektivitě.

Protivanov je sice situován na Prostějovsku, které je centrem rovinaté a úrodné Hané, avšak této charakteristice se zcela vymyká. Obec leží na Drahanské vysočině ve výšce kolem 680 m. Zemědělský podnik Taurus zde hospodaří ve třech katastrech na rozsáhlé náhodní plošině v mimořádně náročných klimatických podmínkách, ve výšce od 550 m. Celoročně silný vítr, nižší teploty, pozdější nástup jara, kratší léto, drsné zimy a samozřejmě také nižší schopnost půdy udržet si dostatek vody, zejména v letním období, to vše družstvu komplikuje zejména rostlinnou výrobu. Jeho hlavním zaměřením proto zůstává především živočišná výroba.

Živočišná výroba

Družstvo Taurus vzniklo v roce 1994 jako zcela nový právní subjekt. Díky tomu nebylo hned na počátku své existence zatíženo transformačními závazky jako mnohé jiné zemědělské podniky v České republice a mohlo se plně soustředit na rozvoj své zemědělské výroby a mohlo si rovněž dovolit odvážnější investice.
Hospodaří na 1.700 ha zemědělské půdy, z toho 450 ha připadá na louky a pastviny. Nosným program družstva je produkce mléka následovaná také produkcí hovězího a vepřového masa. Chov dojnic sčítá 400 kusů s uzavřeným obratem stáda a chov prasnic 150 kusů rovněž s uzavřeným obratem.
Vedení družstva prosazuje moderní metody organizace práce a jak přiznává jeho ředitel ing. Jiří Hanák, tyto metody jsou odvážné, vycházejí z osvědčených zkušeností v zahraničí a podniku už skutečně přinesly výrazné zvýšení efektivity výroby. Produktivita práce během deseti let existence družstva výrazně vzrostla, přičemž počet zaměstnanců byl během té doby zredukován ze 120 na pouhých 40.

Rekonstrukce objektů

Jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí podniku v prvním období jeho existence byla rozsáhlá rekonstrukce dojírny. Do nově opraveného objektu byl přemístěny dojnice, které do té doby byly umístněny na několika menších farmách. Rekonstrukcí prošel také objekt pro chov prasnic. Naproti tomu objekty pro chov jalovic a výkrm býků na konečnou modernizaci teprve čekají.
Ve výrobě krmiva je Taurus téměř soběstačný. Dokupuje v podstatě pouze minerály a další speciální doplňky. Veškeré další krmení si je schopen vyprodukovat na svých polnostech sám, navzdory velmi nepříznivým podmínkám pro rostlinnou výrobu.

Péče o krajinu

S chovem skotu úzce souvisí také programy zatravňování a péče o krajinu zaštítěné ministerstvy zemědělství a životního prostředí. Taurus se do těchto aktivit zapojil jako jeden z prvních už v roce 1997. Celé hospodářství družstva je totiž zařazeno do kategorie LFA, přičemž dva ze tří katastrů dokonce spadají do kategorizace H 1, tedy té nejvyšší. Zbývající katastr rovněž leží v nadmořské výšce nad 500 m a proto byl zařazeno do kategorie O.
Družstvo se přitom nepodílí na programu zatravňování pasivně. Zapojilo se i do dalších projektů souvisejících s péčí o krajinu. Za posledních sedm let vedení podniku například nechalo obnovit celkem 21 kilometrů mezí, čímž výrazně změnilo ráz krajiny a přispělo k lepším nivelizačních podmínkám.

Investice do mechanizace

Velké investice podniku směřovaly také do mechanizace. Ta dnes patří mezi chlouby podniku. Jezdí dokonce ve vlastních podnikových barvách, zelené a žluté. Díky nákupu nové techniky dnes Taurus vlastní ucelenou mechanizační linku pro přípravu a zpracování půdy, pro sklizeň píce a pro další hlavní zemědělské práce. Nemalá investice se přitom už odrazila na výrazném nárůstu výnosů, které sice nejsou srovnatelné s nejlepším výnosy v rámci celé České republiky, ale jsou mimořádné vzhledem k tomu, že jich bylo dosaženo v oblastech kategorie LFA. Výnos jarního ječmene letos dosahoval 4,9 t/ha, žita 5,5 t/ha, ovse 4,5 t/ha a velmi zajímavého výsledku bylo dosaženo také u řepky: 3,7 t/ha.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down