Všechna vejce dovážená do ČR musí projít kontrolou

Česká republika zavedla od včerejšího dne nová bezpečnostní opatření kvůli jedovatému insekticidu fipronilu, který kontaminoval několik tun vaječných výrobků. Kontrolou budou muset projít všechna vejce a vaječné výrobky dovážené do České republiky. Uvedl to ministr zemědělství Marian Jurečka v Radiožurnálu. Dosud se kontrola týkala vajec jen z Belgie a Nizozemska.

Čeští veterináři  dostali včera z Německa varování, že do ČR dorazilo několik tun vaječných výrobků kontaminovaných fipronilem. Do dvou provozoven v Plzeňském a Jihočeském kraji se dostala zásilka, která by měla být kontaminovaná fipronilem. Měly by to být pasterizované žloutky a tekutá pasterizovaná vejce, potvrdil Jurečka a dodal, že se zjišťuje, kam dále společnost tuto zásilku distribuovala.

Skandál se závadnými vejci vypukl v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec obsahujících jedovatý fipronil, obvykle používaný v přípravcích proti blechám, vším a klíšťatům.

Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis oznámil, že skandál s insekticidem ve vejcích zasáhl zatím 26 členských zemí Evropské unie a také 19 dalších států.

V ČR se sice kontaminovaná vejce neobjevila, společnost Mondelez však v pondělí oznámila, že stáhla šest šarží svých Zlatých žloutkových věnečků z českého a slovenského trhu, protože by v nich mohl fipronil být. Na výsledky testů se čeká.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *