07.06.2001 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Všechny kusy skotu testují jen některé masokombináty

Vyhlášené podezření na onemocnění BSE považují něktří chovatelé za potvrzení dobře fungujícího systému kontrol. Hlavně se však obávají paniky, kterou by mohla média rozpoutat, a následného dalšího poklesu spotřeby hovězího masa. Některé masokombináty si stále dávají všechna porážená zvířata testovat, jiné od těchto zkoušek po čase ustoupily, některé je zatím ani nezavedly. Zkouška u jednoho zvířete přijde na 1600 korun.

Stejně jako Kostelecké uzeniny, kde se podezření objevilo u poražené krávy, i Masný průmysl Krásno si dává porážený skot testovat. Je to výsledek první poplašné kampaně kolem nemoci šílených krav, která se i k nám dostala v závěru uplynulého roku. Podle výkonného ředitele Jana Harudy se tím zdražil kilogram hovězího zhruba o osm korun. Jeho produkce klesla o jednu třetinu. Porážené kusy testuje i plzeňský a klatovský masokombinát.
Masokombinát Martinov podle své mluvčí Evy Kijonkové rozhodne o případném zavedení mimořádných preventivních opatření až na základě zítřejšího výsledku jihlavského Státního veterinárního ústavu, který by měl podezření na onemocnění BSE potvrdit nebo vyvrátit. Masokombinát nyní zpracovává mladý skot. Na BSE testoval do minulého měsíce.
Roudnický masokombinát Procházka testuje kromě krav také býky, tedy 50 až 100 % poráženého skotu. O možném zvýšení testů uvažuje masokombinát Skaličan. Ten nyní namátkově testuje skot starší 30 měsíců a všechna zvířata, která byla do ČR dovezena v minulých letech ze zahraničí.
Masný průmysl Česká Lípa testuje všechna zvířata starší 40 měsíců, nyní uvažuje o rozšíření zkoušek na všechny kusy skotu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down