Všeho do času (komentář)

Pondělní blokáda silnic zemědělskými vozidly v sedmi krajích České republiky proti nízkým výkupním cenám mléka a neochotě státu řešit situaci chovatelů mléčného skotu proběhla přesně podle plánu se všemi náležitostmi, které k takové protestní akci patří.

Řidiče zemědělské demonstrace většinou nepřekvapily, protože byly dostatečně dlouho předem oznámeny, a zveřejněn byl i časový plán a konkrétní trasy. O něčem takovém by si například ve Francii nebo Německu mohli při podobných akcích nechat řidiči jen zdát. Přesto se na hlavu organizátorů demonstrací snesla řada výtek. Ty ze strany některých novinářů a nezemědělské veřejnosti by se daly shrnout do udiveného dotazu: Co vlastně ti zemědělci stále chtějí? Z vlastních, zemědělských řad se zase ozývaly hlasy, že demonstrace nemají smysl, protože stejně ničemu nepomohou.
Dnes už naštěstí nikdo nezpochybňuje, že zemědělství je zcela specifickým oborem a je třeba k němu jako takovému přistupovat. Ovšem při pohledu na regály supermarketů přetékající bohatou nabídkou zatím levných potravin běžného spotřebitele ztráty nějakých chovatelů skotu nezajímají a nezajímají je ani chovatelé samotní. I když by měli, protože, jak se říká, všeho do času… Situace se může změnit velmi rychle, jak ostatně už nyní naznačuje průběh současné krize v jiných odvětvích.
Je samozřejmě jasné, že dvouhodinová blokáda českých a moravských silnic sotva vyřeší celoevropskou mléčnou krizi, a nezlepší ani situaci našich producentů mléka. Rozhodně však publicita kolem protestů pomůže informovat veřejnost o důvodech, které k nim vedly, a také o možných dopadech neřešení svízelné situace resortu. A to nejen na český venkov, ale časem také na peněženku každého spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *