Vybíjení krav z Dolní Dobrouče začne ve čtvrtek

Utracení prvních 20 kusů dobytka z chovu společnosti Silyba z Dolní Dobrouče kvůli BSE proběhne ve čtvrtek 3. června. Veterináři v asanačním podniku v Žichlínku celkem utratí 59 krav ze Silyby a čtyři kusy z dalších tří chovů na Ústeckoorlicku. Další zvířata budou zlikvidována příští čtvrtek a celá akce skončí 17. června. Informoval o tom předseda Silyby Vladimír Hovad.

Ministerstvo zemědělství (MZe) přitom minulé úterý oznámilo dohodu s Evropskou komisí, že Česko smí s porážkami dojnic počkat až do skončení laktace. EK k tomu však uvedla, že jednání o změkčení podmínek vybíjení částí stád bylo pouze předběžné a jeho výsledkem není formální dohoda. Případnou úpravu režimu likvidace zvířat, jež mohla být nakažena, musí napřed navrhnout kolegium EK a členské státy ji musí schválit. Silyba již podle předsedy požádala MZe o zálohu kompenzací za utracené kusy dobytka. Náhrady škod od státu a pojišťovny mají činit asi polovinu ztrát na stádu. „Nakoupíme celkem 34 vysokobřezích jalovic, zbytek nahradíme z vlastního chovu,“ řekl.
Zemědělcům z Dolní Dobrouče by podle Hovada likvidace po skončení laktace stejně nepřišla příliš vhod. Do jejího konce, který by trval zhruba rok a půl, by totiž nemohli prodávat chovný dobytek do EU. „My jsme na tom dost závislí, protože produkujeme býčky a jalovice na vývoz,“ uvedl předseda. Silyba chová asi 600 kusů skotu a z toho 310 dojnic. Ušlé tržby za prodej mléka spočítala až do dvou milionů korun. Další ztráty očekává z neuskutečněného prodeje telat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *