Výbor doporučil změnu plemenářského zákona

Sněmovní zemědělský výbor doporučil Sněmovně schválit změnu plemenářského zákona, která má zajistit další financování hřebčinců Písek a Tlumačov v souvislosti se záměrem jejich přeměny ze státních podniků na státní příspěvkové organizace. Hřebčince zajišťují například výkonnostní testy a posuzování koní.

S předlohou přišla skupina poslanců. Hlavním zdrojem financování obou zemských hřebčinců byly dosud peníze z národního dotačního programu ministerstva zemědělství určeného na podporu národních hřebčinců. Tento dotační program ale bude muset s ohledem na platnou legislativu Evropské unie skončit, jinak by Evropská komise mohla zahájit vůči České republice řízení.
Zákon se má proto podle poslanců změnit tak, aby se přizpůsobil změně právní formy hřebčinců, čímž se podle autorů dlouhodobě stabilizuje jejich financování. Očekává se, že každý hřebčinec bude z kapitoly ministerstva zemědělství dostávat 18 milionů až 20 milionů korun ročně jako příspěvek na provoz a dalších pět milionů jako investiční dotaci. Náměstek ministra zemědělství Jindřich Šnejdrla potvrdil, že dotační titul už ministerstvo zemědělství nebude moci vyplácet, protože to zakáže legislativa EU. Bez těchto dotací podle něj nejsou hřebčince schopny se financovat samy.
Zpravodaj k novele poslanec Petr Bendl snahu pomoci hřebčincům na jedné straně přivítal, poukazoval ale na to, že se mají změnit na příspěvkové organizace. Tuto formu podle něj EU dlouhodobě odmítá, protože příspěvkové organizace nejsou ani neziskovými organizacemi, ani podnikatelskými subjekty. Na adresu ministerstva zemědělství řekl, že zaspalo, nepředložilo návrh dřív a poslaneckou novelou nyní obchází standardní legislativní systém.
Podle náměstka Šnejdrly však ministerstvo lepší způsob řešení problému nenašlo. Jestli půjde o fungující řešení, podle něj ukáže až čas.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down