30.07.2002 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výbor Evropské komise schválil agro-environmentální projekty

Česká republika je první ze všech kandidátských zemí, které Výbor Evropské komise STAR schválil opatření pro program SAPARD – „Metody zemědělské produkce určené k ochraně životního prostředí a k uchování krajiny (agro-environmentální pilotní projekty)“.

Pro účel agro-environmentálního opatření v rámci programu SAPARD bylo vybráno pět rozdílných pilotních oblastí – CHKO Bílé Karpaty, CHKO Blaník, CHKO Poodří, CHKO Litovelské Pomoraví a CHKO Moravský kras. Hlavním cílem opatření je získat dostatečné zkušenosti pro přípravu agro-environmentálních opatření financovaných ze strukturálního fondu EAGGF a přispět ke zvýšení a uchování hodnoty životního prostředí a přírody. Evropská unie vyčlenila pro toto opatření do konce roku 2006 celkovou částku 153 747 000 Kč. Podpora bude udělována těm zemědělcům, kteří se zavážou pět let hospodařit tak, aby respektovali zásady ochrany přírody. Praktický příklad aplikace programu může být případ, kdy zemědělec provede jen dvě seče luk v červnu a v červenci a po zbytek roku umožní vzácným druhům místních ptáků hnízdit na svých pozemcích. Za toto omezení pak obdrží určitou kompenzaci. Podpora může být uvolněna jen tam, kde se zemědělci zavážou respektovat nejen doporučení obsažená v Zásadách správné zemědělské praxe a české normy životního prostředí, ale i specifické ekologické požadavky dané oblasti. Opatření bude vyhlášeno pravděpodobně v závěru roku 2002.
Opatření Metody zemědělské produkce určené k ochraně životního prostředí a k uchování krajiny je osmým z devíti opatření uvedených v Plánu rozvoje zemědělství a venkova České republiky na období 2000 – 2006, které bylo schváleno Evropskou komisí. Ta vyjádřila spokojenost s vysokou odbornou úrovní a kvalitním zpracováním tohoto náročného dokumentu, který Česká republika obhájila jako první z deseti kandidátských zemí před zástupci všech členských států EU v Bruselu ve dnech 23. - 24. července 2002. Českou republiku na tomto zasedání zastupovali MVDr. Milena Vicenová (Agentura SAPARD, MZe), Ing. Jan Gregor (Národní fond, MF) a Ing. Jaroslav Pražan (VÚZE).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down