Výbor nedal doporučení k návrhu na snížení spotřební daně z piva

Sněmovní rozpočtový výbor dnes nepřijal usnesení k návrhu poslanců Občanskodemokratické strany na snížení spotřební daně z piva. Pro doporučující stanovisko nehlasoval dostatek členů výboru, značná část z nich se zdržela. Dalšímu projednávání normy to nebrání. Sazby podle návrhu klesnou tak, aby se blížily úrovním před rokem 2010, kdy je parlament zvýšil.

Poslanci navrhli snížit základní sazbu spotřební daně z nynějších 32 korun na 26,80 Kč za hektolitr piva. Do roku 2010 byla sazba daně 24 Kč. Snížení sazeb navrhla i u malých nezávislých pivovarů, čímž chce podpořit tyto pivovary i rozvoj měst a okolních regionů.

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová dnes ve výboru vyslovila s návrhem nesouhlas. Zopakovala argumenty vlády, například ten, že snížení sazby pro nejmenší pivovary s výrobou do 10 000 hektolitrů až na 12 korun je v rozporu s požadavky Evropské unie. Zástupce předkladatelů  Zbyněk Stanjura avizoval, že ve druhém čtení předloží poslanci pozměňovací návrh, který na tuto výtku vlády bude reagovat a navrhovanou sazbu upraví.

Náměstkyně také argumentovala odhadovaným výpadkem výběru spotřební daně 600 milionů korun pro letošní rok a 800 milionů korun pro další roky. Bývalý ministr financí a zpravodaj k předloze Miroslav Kalousek však řekl, že není v silách žádného ministra financí odhadnout výběr spotřební daně s přesností na miliardu korun.

Návrh na snížení daně má kromě jiného kompenzovat restauracím zavedení elektronické evidence tržeb.

Podle vlády by snížení základní sazby znamenalo u půllitru desetistupňového piva úsporu asi 0,30 Kč. Kabinet tak poukázal na to, že navrhované snížení nezaručuje pokles cen pro restaurace ani pro spotřebitele.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down