Výbor zamítl pozměňovací návrh k novele zákona o významné tržní síle

Sněmovní zemědělský výbor nepřijal žádné usnesení k novele zákona o významné tržní síle, zamítl pozměňovací návrh poslanců ANO. O výsledné podobě zákona rozhodnou poslanci ve třetím čtení. Novela rozšiřuje působnost zákona na menší podniky než doposud a rozšiřuje seznam postihovaných nekalých praktik.

Novela nově definuje jako významnou tržní sílu podniky od dvou milionů eur, tedy asi 50 milionů korun za poslední účetní rok. Podle stávajícího znění jde o firmy s obratem nad pět miliard korun. Předloha škrtá ustanovení, které definuje významnou tržní sílu. Nyní jde o takové postavení odběratele, v jehož důsledku si odběratel může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin nebo přijímáním nebo poskytováním služeb s nákupem nebo prodejem potravin souvisejících. Významná tržní síla se má nově posuzovat podle obratu odběratele vůči obratu dodavatele. Podle novely mohou hrozit sankce odběrateli, který bude požadovat po dodavateli zemědělského nebo potravinářského zboží peníze za reklamu, na které se předem nedohodli. Za nekalou praktiku bude považováno také zrušení objednávky produktů podléhajících rychlé zkáze v době kratší než 30 dnů před dnem jejich dodání. Novela zákona je transpozicí evropské směrnice. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula už dříve upozornil na to, že Evropská komise už zahájila s Českem řízení, protože nestihlo včas směrnici o nekalých obchodních praktikách zařadit do právního řádu. Pozměňovací návrh poslanců z hnutí ANO chtěl do novely zákona vložit možnost uzavírat kromě písemné smlouvy i písemné potvrzení. Ministerstvo zemědělství podle nich ale trvá na pouze písemné formě smluv. Poslanec Karel Tureček upozorňoval na to, že to přinese více byrokracie dodavatelům. Ministerstvo zemědělství a ministerstvo průmyslu a obchodu k pozměňovacímu návrhu přijala negativní stanovisko. "Aby bylo možné identifikovat, zda někdo nezneužívá tržní sílu, tak k tomu potřebuje ÚOHS relevantní informace, a jinak, než skrze písemné dohody, se k nim nedostane," řekl k tomu zpravodaj novely a místopředseda výboru Petr Bendl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down