Výborný mluvil s prezidentem o prioritách pro řízení Ministerstva zemědělství

Kandidát na nového ministra zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) po dnešní schůzce s prezidentem Petrem Pavlem na Hradě řekl, že s hlavou státu probíral priority, s nimiž by chtěl resort zemědělství řídit. Za klíčovou označil komunikaci. Výborný také zdůraznil, že teprve čeká na potvrzení své nominace za Zdeňka Nekulu celostátním výborem lidovců, který se sejde tento čtvrtek. Pavel potvrdil Výbornému, že by ho jmenoval ministrem ve čtvrtek příštího týdne.

Výborný zatím nechtěl o svých představách o řízení ministerstva podrobněji hovořit, učiní tak až po potvrzení širším vedením lidovců a jmenování. Nastínil, že by chtěl komunikovat například s odbornou i laickou veřejností a se sněmovním zemědělským výborem. Řekl, že je třeba účinně podpořit české zemědělce bez rozdílu. Zmínil také, že čeští europoslanci bez rozdílu stranické příslušnosti by měli hájit zájmy českých zemědělců v Evropském parlamentu. Výborný by chtěl pracovat například na potravinové soběstačnosti České republiky. Věnoval by se rovněž tématu sucha. Výborný zmínil, že by se měla pozornost rovněž soustředit na takzvané citlivé komodity, jako je ovoce nebo zelenina. "Byla by chyba, kdybychom tento segment zcela pominuli," řekl kandidát na ministra. Výborný, který nyní vede poslanecký klub lidovců, uvedl, že s prezidentem nemluvil o možnosti zavedení spotřební daně na tiché víno. Koalice v návrhu takzvaného konsolidačního balíčku zachovala nulovou sazbu. Většina koaličních stran se chce podle České televize k diskusi vrátit. Zdanění vína podporují TOP 09, STAN a Piráti, ODS je ochotná o návrhu jednat, proti jsou už jen lidovci, uvedla ČT. Případná dohoda by měla podle televize nastat až na podzim po schválení konsolidačního balíčku. Nekula oznámil rezignaci minulý týden, skončí s červnem. Svůj odchod z funkce ministra zemědělství zdůvodnil tím, že v posledních týdnech necítil podporu vedení lidové strany. Pavel o víkendu v rozhovoru pro CNN Prima News řekl, že důvody Nekulova odchodu jsou osobní a nemá důvod je přezkoumávat. Podstatné pro něj je, že premiér Petr Fiala (ODS) s takovým řešením souhlasí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down