Výborný: Preferuji jednání než protesty, organizátoři mají politické cíle

Ministr zemědělství Marek Výborný preferuje jednání u kulatého stolu než protest na ulicích, řekl k dnešní akci části zemědělců v Praze. Organizátoři, ke kterým patří předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů Bohumír Dufek nebo bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, podle něj ale sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují. O konkrétních krocích nebo změnách v zemědělství bude jednat s velkými nevládními zemědělskými organizacemi, dodal.

"To, že bych teď konkrétní kroky nebo změny, které v oblasti zemědělství v ČR plánujeme, komunikoval nebo konzultoval s panem Dufkem, nepovažuji za důvodné. V tom jednoznačně jednám s těmi třemi nevládními organizacemi (Agrární komora, Zemědělský svaz, Asociace soukromého zemědělství), to jsou pro mě partneři, ti jsou pro mě důležití. Nikoliv pan Dufek," řekl Výborný.

Sledují vlastní politické cíle

Výborný uvedl, že nezpochybňuje problémy, se kterými se čeští zemědělci potýkají. "Ale za organizací těchto protestů stojí skupiny, které do určité míry, bohužel, sledují své vlastní politické cíle," doplnil.

Část zemědělců chce dnes Výbornému předat dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu. Vadí jim například omezení používání hnojiv, uvedl už dříve mluvčí akce Daniel Sterzik. Výborný dnesřekl, že je potřeba požadavky této dohody zasadit do reálného rámce. "Česká republika a Evropa nemohou zůstat nekonkurenceschopné vůči zbytku světa, a to není rezignace na péči o krajinu nebo klima," uvedl a dodal, že na dopis farmářům odpoví. Kromě požadavků Zelené dohody se dnes protestující zemědělci staví také proti nastavení dotační politiky v EU.

Proti byrokracii

Se zemědělci Výborný souhlasí v tom, že byrokracie je velké množství. "Jsem to i já, česká vláda, kteří se snažíme při jednání rady ministrů a na dalších fórech důrazně požadovat po úřednících Evropské komise, aby se ty počty kontrol, hlášení a té administrativy začaly už konečně snižovat," řekl.

Do Prahy se časně ráno sjely na protest části zemědělců stovky traktorů a dalších strojů. Kolem 07:00 traktory blokovaly jeden pruh ve směru k Hlávkovu mostu, několik strojů stálo i na opačné straně magistrály blíž k ministerstvu zemědělství. Komunikace byla ale stále průjezdná. Velké nevládní zemědělské organizace se od dnešního protestu distancovaly.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down