19.08.2002 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výcvik k podpoře komunitního plánování

Komunitní plánování je metoda, kterou lze na úrovni obcí, nebo krajů plánovat sociální služby tak, aby odpovídaly místním specifikům i potřebám jednotlivých občanů. Můžeme tedy říci, že jde o otevřený proces zjišťování potřeb a zdrojů a intenzivní hledání nejlepších řešení v oblasti sociálních služeb.

Zkušenosti s praktickým používáním principů komunitního plánování existují v ČR již nyní. Jedná se především o oblasti: ochrana životního prostředí, preventivní zdravotnické programy, prevence kriminality apod. Zkušenosti s komunitním plánováním sociálních služeb mají zatím pouze města Písek a Ústí nad Labem. Proto se Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) rozhodlo pomoci obcím, regionům a jejich komunitám, které se chystají vstoupit do procesu komunitního plánování sociálních služeb v roce 2003, a to v rámci pilotního projektu, který je prvním modulem (celkem ze tří modulů) česko – britského projektu s názvem Podpora MPSV při reformě sociálních služeb.
„Tento pilotní projekt nabízí možnost účasti na Výcviku k podpoře komunitního plánování, který bude veden jako praktický trénink s důrazem na samostatnou, aktivní a tvořivou práci účastníků. Výcvik nabízí předem připravenou strukturu, kterou kmenoví lektoři MPSV společně s účastníky pružně přizpůsobí tak, aby společná práce byla maximálně efektivní. Výcvik je zakončen složením závěrečné zkoušky a získáním certifikátu. Frekventanti budou po absolvování výcviku vybaveni kompetencemi, které jim umožní iniciovat a realizovat proces komunitního plánování sociálních služeb na místní úrovni,“ uvedla Pavla Policarová z odboru sociálních věcí a zdravotnictví Krajského úřadu kraje Vysočina.
Protože kapacita výcviku je poměrně malá, měli by zájemci z kraje Vysočina zaslat přihlášku MPSV co nejdříve, nejpozději však do 3. září 2002 a její kopii na odbor sociálních věcí a zdravotnictví Krajského úřadu kraje Vysočina. Bude-li vybrán uchazeč z kraje Vysočina, zúčastní se tohoto výcviku také pracovník Krajského úřadu kraje Vysočina, který bude v budoucnu plnit funkci metodika pro komunitní plánování.
Obce/regiony, jejichž zástupci získají certifikát o absolvování výcviku, splní požadavky dotačního programu MPSV ČR na rok 2003 k podpoře zavádění komunitního plánování. Realizace dotačního programu závisí na schválení státního rozpočtu ČR na rok 2003.
Informace o předpokladech pro zařazení do výcviku, jeho formálie, programové schéma, přihlášku i jaké lektory MPSV pro tento výcvik zajišťuje, najdou případní zájemci na stránkách na MPSV, nebo stránkách Krajského úřadu kraje Vysočina.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down