Výdaje ministerstva zemědělství by příští rok měly klesnout o 2,24 mld. Kč

Ministerstvo zemědělství (MZe) by příští rok mělo hospodařit s rozpočtem 57,44 miliardy korun. Oproti letošnímu rozpočtu je to pokles o 3,8 procenta, tedy 2,24 miliardy Kč. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který v pondělí schválila vláda. Po letošní novele rozpočtu ministerstvo hospodaří s výdaji 59,64 miliardy korun, výdaje oproti původně schválenému rozpočtu letos stouply zhruba o miliardu.

Mluvčí MZe Vojtěch Bílý sdělil, že se podařilo vyjednat navýšení částky na vodní hospodářství o miliardu Kč, naopak ale byly kráceny prostředky na národní zemědělské dotace a lesní hospodářství. "S ohledem na náběh nového programovacího období společné zemědělské politiky (SZP) není zcela podle našich požadavků pokryto kofinancování SZP ze státního rozpočtu," uvedl Bílý.
Doplnil, že se podařilo s ministerstvem financí vyjednat v souladu s programovým prohlášením vlády dvě miliardy pro Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond. "Rozpočet pro příští rok zohledňuje priority vlády a s ohledem na budoucí vývoj v roce 2023 předpokládáme, že dojde k jeho aktualizaci," dodal.
Vláda v úterý schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Největší změnou proti původnímu návrhu, který počítal s deficitem 270 miliard, jsou výdaje na zastropování cen elektřiny a plynu. Pokrýt by je měly příjmy z daně z mimořádných zisků a odvody z příjmů prodeje elektřiny nad cenový strop schválený Evropskou komisí. Rozpočet dostane k posouzení sněmovna.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down