Výdaje MZe mají letos vzrůst o miliardu na 59,68 miliardy korun

Výdaje ministerstva zemědělství vzrostou o více než miliardu korun na 59,68 miliardy korun. Výdaje se zvýšily například o mimořádnou pomoc 540 milionů pro zemědělce, které nejvíce zasáhly růsty cen energií kvůli válce na Ukrajině. Vyplývá to z návrhu novely státního rozpočtu pro letošní rok, který schválila vláda.

Více než půl miliardy korun ze státního rozpočtu na podporu zemědělců vláda již dříve schválila jako kofinancování pomoci z EU. Celkem mezi ně rozdělí 831 milionů. Podpora má za zmírnit dopady války na Ukrajině na české zemědělce, kteří se potýkají se zdražování energií nebo hnojiv.
Zemědělci o pomoc mohli žádat do konce června. Podpora je určená producentům mléka, chovatelům prasnic, kuřat chovaných na maso, jablek a konzumních brambor. Výběr odvětví, které mají mimořádnou podporu dostat, byl v kompetenci členských států.
Vládní materiál také uvádí, že jsou připraveny a schváleny projekty spojené s výstavbou vodovodů a kanalizací zejména v malých obcích. Cílem je zajistit stabilní vodohospodářské struktury a bezproblémové dodávky pitné vody pro obyvatelstvo.
Vláda schválila novelu letošního rozpočtu se schodkem 330 miliard Kč. V březnu Sněmovna schválila rozpočet se schodkem 280 miliard korun. Příjmy novelizovaného rozpočtu činí 1,678 bilionu Kč, výdaje 2,008 bilionu Kč. Sněmovna by novelu zákona o rozpočtu měla projednat v září.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down