Výdaje MŽP podle předběžného návrhu v příštím roce klesnou o 7,869 miliardy Kč

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) by mělo mít v příštím roce o 7,869 miliardy korun nižší výdaje než letos. Úřad by měl příští rok pracovat s částkou 11,956 miliardy korun, v roce 2022 měl k dispozici více než 26 miliard. Vyplývá to z předběžného pracovního návrhu státního rozpočtu na rok 2024.

Mluvčí MŽP Lucie Ješátková uvedla, že jde o první technický návrh ministerstva financí na příští rok. Zdůraznila, že o návrhu se teprve povede debata. Z dokumentu vyplývá, že resort bude v příštím roce pracovat s celkovými příjmy ve výši přes 44 miliard korun. Celkové výdaje ministerstva by měly být 11,956 miliardy korun, z toho financované nebo spolufinancované z evropských peněz mají být výdaje 7,885 miliardy.
Program MŽP Nová zelená úsporám (NZÚ) by snížení rozpočtu úřadu nemělo ovlivnit. Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) v minulosti uvedl, že program bude od září financován z Modernizačního fondu. Zdrojem pro tento fond jsou peníze z výnosů z emisních povolenek, nejde tedy ani o peníze daňových poplatníků, ani o peníze ze státního rozpočtu.
Ministerstvo financí v předběžném pracovním návrhu státního rozpočtu na příští rok snížilo výdaje většině rozpočtových kapitol, nejvíce u ministerstva pro místní rozvoj. S výraznějším růstem výdajů počítá pouze u ministerstva obrany a u Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Celkový objem výdajů by měl v příštím roce klesnout o čtyři procenta na 2,134 bilionu korun. Schodek rozpočtu by měl být v příštím roce 235 miliard korun. Dokument zahrnuje i dopady vládního konsolidačního balíčku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down