Výdaje SFŽP vzrostou o sedm miliard korun, návrh rozpočtu podpořil výbor

Plánované výdaje Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP) příští rok vzrostou oproti letošku zhruba o sedm miliard korun. Fond má podle návrhu rozpočtu, v září schváleného vládou, vynaložit 34,54 miliardy korun a očekává příjmy 32,25 miliardy korun. Schválení návrhu  podpořil sněmovní výbor pro životní prostředí. Letošní schválený rozpočet fondu činí 27,55 miliardy Kč, očekávané příjmy 32,25 miliardy korun.

Největší podíl příjmů fondu pro příští rok, 28 miliard korun, tvoří Modernizační fond, který má pomoci s přechodem tuzemské energetiky na ekologické zdroje. V případě Národního plánu obnovy (NPO) se počítá s příjmy 720 milionů korun.
Zhruba miliardu korun by pak měl fond dostat z poplatků za ukládání odpadů na skládky, téměř 465 milionů Kč pokryje příspěvek z rozpočtu ministerstva životního prostředí (MŽP) na program Nová zelená úsporám. Platby za odběr podzemní vody by měly dosáhnout 310 milionů korun, 325 milionů korun budou náhrady od MŽP za výdaje spojené se správou dotací z evropského Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Jejich rozdělování má fond na starost.
Na spolufinancování a správu dotací z norských fondů má fond získat 266 milionů korun. S příjmem 200 milionů Kč pak například fond počítá z poplatku za znečišťování ovzduší a 750 milionů Kč má plynout ze složkových příjmů a další činnosti fondu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down