Operátor trhu s energiemi (OTE) spustil elektronické vydávání záruk původu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Certifikáty, které dokládají původ elektřiny, jsou přenositelné v rámci západních států Evropské unie. Vydávají se od minimálního vyrobeného množství jedné MWh elektřiny a zažádat si o ně mohou výrobci energie z obnovitelných zdrojů. Informovala o tom společnost OTE.
Záruky slouží k prokázání původu elektřiny, kterou koncový zákazník spotřebovává. O přístup do systému Evidence záruk původu pro získání záruky mohou požádat držitelé licence na výrobu elektřiny nebo na obchod s elektřinou. Výrobce může požádat o vydání záruky původu nejpozději do 12 měsíců od uskutečnění výroby elektřiny.
Pro spotřebitele, kteří preferují při výběru elektřiny ochranu životního prostředí, čistý vzduch a nechtějí být zodpovědní za vznik jaderného odpadu, je kritérium původu elektřiny důležité, uvedl energetický expert sdružení Calla Edvard Sequens.
Záruky původu nejsou v České republice novinkou, nový elektronický systém ale umožní evidenci záruky původu po celou dobu jejího životního cyklu, uvedla specialistka odboru Správa povolenek a certifikátů ze společnosti OTE Zuzana Stašková. Dodala, že v rámci staršího systému vloni vydali více než dva miliony MWh záruk původu.
Kromě prokazování původu elektřiny využívají obchodníci s energiemi záruky původu také pro uplatnění slevy na dani z elektřiny. Evropské záruky původu jsou monitorovány nezávislou organizací, což by mělo zabránit jejich zneužívání. V současnosti se ročně prodají záruky původu v množství odpovídajícím sedmi procentům z celkového objemu elektřiny v EU.*