Vydávají se záruky původu zelené elektřiny

Operátor trhu s energiemi (OTE) spustil elektronické vydávání záruk původu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Certifikáty, které dokládají původ elektřiny, jsou přenositelné v rámci západních států Evropské unie. Vydávají se od minimálního vyrobeného množství jedné MWh elektřiny a zažádat si o ně mohou výrobci energie z obnovitelných zdrojů. Informovala o tom společnost OTE.

Záruky slouží k prokázání původu elektřiny, kterou koncový zákazník spotřebovává. O přístup do systému Evidence záruk původu pro získání záruky mohou požádat držitelé licence na výrobu elektřiny nebo na obchod s elektřinou. Výrobce může požádat o vydání záruky původu nejpozději do 12 měsíců od uskutečnění výroby elektřiny.
Pro spotřebitele, kteří preferují při výběru elektřiny ochranu životního prostředí, čistý vzduch a nechtějí být zodpovědní za vznik jaderného odpadu, je kritérium původu elektřiny důležité, uvedl energetický expert sdružení Calla Edvard Sequens.

Záruky původu nejsou v České republice novinkou, nový elektronický systém ale umožní evidenci záruky původu po celou dobu jejího životního cyklu, uvedla specialistka odboru Správa povolenek a certifikátů ze společnosti OTE Zuzana Stašková. Dodala, že v rámci staršího systému vloni vydali více než dva miliony MWh záruk původu.
Kromě prokazování původu elektřiny využívají obchodníci s energiemi záruky původu také pro uplatnění slevy na dani z elektřiny. Evropské záruky původu jsou monitorovány nezávislou organizací, což by mělo zabránit jejich zneužívání. V současnosti se ročně prodají záruky původu v množství odpovídajícím sedmi procentům z celkového objemu elektřiny v EU.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down