18.06.2004 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výhodnější cena zlákala zemědělce k vývozu mléka do Německa, Madeta je nespokojena

Výhodnější výkupní cena zlákala Mlékárenské družstvo Jih, které začne brzy vyvážet mléko do Německa. Snaha zemědělců zvýšit výdělky se však nelíbí největší české mlékárně Madeta, která je jejich odběratelem. Tento obchod má být podle generálního ředitele Madety Milana Teplého odplatou za neúspěch při snaze získat podíl v mlékárnách.

Místopředseda družstva Jih Zdeněk Houška potvrdil, že zřejmě příští týden uzavřou s německým odběratelem smlouvu. Zemědělci se snaží podle něj v zahraničí nalézt lepší podmínky. V tuzemsku prodávají mléko za průměrných 7,95 koruny za litr, zatímco v Německu za něj dostanou zhruba o 60 haléřů více. Při počátečním množství 14 000 až 15 000 litrů denně to znamená asi 170 000 korun hrubého zisku měsíčně navíc.
Madetě se však krok zemědělců ke zvýšení výdělků nelíbí. Vidí v tom odvetu za to, že více než 36 procent akcií firmy, které zemědělcům slíbil Fencl na konci svého působení, nakonec nedostali. Převod akcií pozastavil Fenclův nástupce Jaroslav Palas. Nedávno vyšlo najevo, že byly akcie prodány Jihlavským mlékárnám, dnes firmě Moravia Lacto. Zemědělci dali celou věc k soudu, který bude jednat v září.
Vzhledem k aktivitě družstva upozornil Teplý zemědělce, že při dalším sjednávání podmínek o odkupu mléka budou mnohem tvrdší podmínky. Také soudí, že krok zemědělců poškozuje jméno Madety u finančních institucí.
S tvrzením Teplého nesouhlasí Houška, který uvedl, že se nesnaží vývozem poškodit jméno mlékáren, ale jde jen o ekonomickou záležitost. Zemědělci podle něj dosud akceptovali neúměrně nízké ceny, ale se vstupem do unie už mohou konečně vyvážet za více peněz. Zároveň zdůraznil, že poptávka v Německu je velká, a pokud by Madeta navrhovala neakceptovatelné podmínky, zemědělci bez problémů mohou vyvézt za hranice více.
Mlékárenské družstvo Jih dodává Madetě asi 60 procent mléka. To je přibližně 300 milionů litrů ročně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down