06.03.2009 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyhodnocují situaci na vodních tocích

Každé jaro dochází kvůli tání sněhu k vzestupům hladin vodních toků. Ministerstvo zemědělství a státní podniky Povodí situaci průběžně sledují, vyhodnocují a preventivně upouští vodní díla za účelem zvětšení retenčního prostoru. Uvedl to tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Český hydrometeorologický ústav sleduje aktuální zásoby vody ve sněhu, připravuje prognózu vývoje počasí a s.p. Povodí reagují s cílem zabránit povodním na částečně předvypuštěných vodních dílech. Toto je v současnosti patrné například v Praze, kdy byl vlivem zadržování vody na vodním díle Orlík dlouhodobě zajišťován průtok ve Vltavě pod prvním stupněm povodňové aktivity, aby vznikla dostatečná časová rezerva na preventivní opatření (omezení lodní dopravy, vyklizení náplavek), a to i přesto, že Sázava v poslední době zaznamenává vyšší povodňové stavy (i třetí stupeň povodňové aktivity). Na menších tocích řek je regulace obtížná a místy technicky neproveditelná. Z tohoto důvodu MZe zajistilo velké množství finančních prostředků na protipovodňovou ochranu, na léta 2007–2012 přibližně 14 miliard korun. „Povodně v minulých letech ukázaly, že není možné váhat s budováním ochranných opatření,“ řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Protipovodňová opatření se intenzivně budují a města a obce jsou v tomto směru velmi aktivní. V loňském roce MZe připravilo například novelu vodního zákona, která výrazně usnadňuje budování poldrů, umožňujících řízený rozliv do vhodných míst (louky, pole). Poldry právě takové lokální povodně umí zachytit, a zpomalit tak průběh povodňové vlny. Poldry jsou minimálním zásahem do krajiny a často nejsou na první pohled ani patrné. Města a obce mají s povodněmi zkušenosti a celý systém ochrany před povodněmi je testován v rámci cvičení, která probíhají na všech úrovních státní správy a samosprávy. Aktuální stavy a průtoky na vodních tocích můžete sledovat na vodohospodářském informačním portálu na internetové adrese www.voda.gov.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down