23.11.2001 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyjednat rovný přístup

S blížícím se vstupem České republiky do Evropské unie se zvyšuje úsilí vyjednat pro české zemědělství co nejlepší podmínky. O tom, zda půjde o přechodná období nebo o podpory z evropských zdrojů však nerozhodnou jen samotná jednání, ale také způsob, jakým bude rozšíření probíhat.

Vyšší podpora venkovských, především znevýhodněných oblastí a stejné podmínky pro všechny zemědělce v unii - to jsou hlavní požadavky na společnou evropskou zemědělskou politiku (SZP), se kterými vystoupil minulý týden ministr zemědělství ČR Jan Fencl na zasedání Rady ministrů zemědělství EU a kandidátských zemí v Bruselu. Jak pro týdeník Zemědělec uvedl tiskový mluvčí MZe Pavel Kovář, ČR netrvá na přímých platbách pro naše zemědělce, ale žádá pro ně stejné zacházení a stejné podmínky po vstupu do unie, jako budou mít v té době farmáři v ostatních zemích. Podle jeho slov není ministr Fencl příznivcem tzv. velkého třesku, tedy situace, kdy by do unie vstoupilo velké množství kandidátských zemí najednou, ale je přesvědčen, že by EU měla rozlišovat země, které jsou na vstup připravené od těch nepřipravených. „V případě, že by unie hodlala přijmout všechny kandidátské země naráz a nevyplácení stejných podpor zemědělcům nových zemí by zdůvodňovala tím, že nesplňují stejné podmínky jako zemědělci ve starých zemích, tak je možné se při vyjednávání dostat až do pozice, kdy nebudeme jako ČR žádat o žádná přechodná období. Takže pak by nebyl sebemenší důvod jakkoli nás z hlediska vyplácení podpor diskriminovat,“ vysvětlil Kovář s tím, že to je však až ta nejzazší vyjednávací pozice.
V současné době žádá ČR v oblasti zemědělství pět přechodných období, a to právo na opětovnou výsadbu vinic, přechodné období na dosažení plné harmonizace tuzemských hygienických parametrů s parametry unie ve zpracovatelských podnicích, přechodné období na používané klecové systémy pro chov nosnic, které dnes nesplňují požadavky EU na výšku klecí, a dvě podmíněná přechodná období – jedno na dobudování veterinární stanice na letišti Praha Ruzyně a druhé na vybudování šesti pohraničních veterinárních stanic na česko-slovenské hranici. V případě, že by se naši bruselští vyjednávači přechodných období zřekli, bylo by podle Kováře nezbytné, aby stát pomohl producentům při přechodu klecových chovů nosnic na normy EU a zřejmě také při budování vinic.
Požadavek na budoucí zvýšení podpor mimoprodukčních funkcí zemědělství vyplácených zemědělcům hospodařícím v méně příznivých podmínkách vyplývá podle Kováře mimo jiné z toho, že mezi LFA je u nás zařazeno 60 procent veškeré zemědělské půdy. ČR navíc podporuje méně příznivé oblasti více než EU, což podle něj vyplývá z porovnání podílu prostředků, které na tyto účely jdou z resortního rozpočtu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down