09.09.2002 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyjednavači před bitvou

Horký podzim čeká náš vyjednávací tým, který má během příštích týdnů v Bruselu obhájit stejné podmínky pro české zemědělce, jako mají sedláci v dnešní Evropské unii. Hlavní vyjednavač Pavel Telička „zbrojí před bitvou“, a to nejen společně s ministerstvem zemědělstvím, ale i nevládními organizacemi.

Ministerstva zahraničních věcí a zemědělství precizují strategický dokument týkající se naší vyjednávací pozice v kapitole zemědělství. „Bude v něm propracovanější strategie vyjednávání co se týče priorit u jednotlivých komodit,“ naznačil Pavel Kovář z tiskového oddělení MZe. Jak zdůraznil, stanovisko ministerstva k přímým platbám se nemění. „Trváme na rovných podmínkách. A pokud se je nepodaří obhájit, požádáme o snížení odvodů České republiky do pokladny unie,“ dodal. Společný materiál obou ministerstev má ve druhé polovině září projednat vláda. Jedním z možných termínů, kdy důležitý dokument přijde na pořad, je středa 18. září. „Nalít si čistého vína“ bylo podle státního tajemníka Pavla Teličky důvodem schůzky s nevládními organizacemi, která proběhla minulé úterý. Účastnil se jí rovněž hlavní zemědělský vyjednavač Miroslav Toman. „Šlo mi o to dostat se do realistické roviny, říci si jasné priority a dohodnout se, co a jak můžeme při vyjednávání z naší strany usnadnit,“ řekl Telička. I když už dříve čile komunikoval s nevládní sférou, poprvé se u něj setkali dohromady představitelé agrární a potravinářské komory, zemědělského svazu a asociace soukromého zemědělství. Hlavní vyjednavač, který u profesní lobby hledá podporu pro nadcházející tvrdá jednání s Bruselem, dobře vnímá, že ne vždy jsou názory zmíněných organizací v souladu a někdy jsou dokonce v přímém rozporu.
Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Stanislav Němec si ze schůzky odnesl pocit, že vyjednávací tým má promyšlenou strategii postupu a snaží se protlačit, co je možné. „Od nás se čeká, abychom lidem neslibovali věci, které nejsou dosažitelné,“ dodal. Předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský věří, že vtažením nevládních organizací do vyjednávacího procesu se bude pozice českého zemědělství lépe obhajovat. „Mluvili jsme o tom, které věci lze pustit do vyjednávání jako jednodušší, a kde naopak vidíme nejbolestivější místa,“ uvedl Jirovský bez konkrétních příkladů, které nechtějí aktéři schůzky zveřejňovat. Podle prezidenta Agrární komory ČR Václava Hlaváčka musí česká strana trvat na již dříve předložených požadavcích a neslevit ani u množstevních kvót. „Konzultace s hlavním vyjednavačem, které teď budou pravidelné, považujeme za velmi užitečné,“ řekl ředitel Potravinářské komory ČR Miroslav Koberna po schůzce s Teličkou. Příští se uskuteční již v neděli 15. září.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down