27.11.2006 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výjimka nesmí zvýhodnit žadatele

Bývalý ministr zemědělství Jan Mládek udělil těsně před svým odchodem z ministerstva zvláštní výjimku firmě Genoservis, která tak mohla obejít pravidla pro udělování dotací. Nynější ministryně Milena Vicenová výjimku zrušila, neboť ji považuje za nestandardní. Tato informace vzbudila mezi zemědělskou veřejností značný rozhořčení.

„Chování úředníků MZe, kteří svým jednáním umožnili poskytnutí jakýchkoli výjimek ze schváleného bodového systému v operačním programu zemědělství, považujeme za jasné korupční jednání a klientelismus,“ míní ve stanovisku Asociace soukromého zemědělství ČR její předseda Stanislav Němec. „Vzhledem k tomu, že tato informace dopadá na důvěryhodnost celého systému rozdělování zemědělských dotací, požadujeme bezodkladné prošetření celé záležitosti a plné informování veřejnosti,“ uvádí a žádá vyvození případné trestně právní odpovědnosti bývalého ministra zemědělství i všech dalších zainteresovaných úředníků ministerstva..
Jak pro náš týdeník uvedla tisková mluvčí MZe Táňa Králová, společnost Genoservis přihlásila letos v únoru čtyři projekty do operačního programu zemědělství. Celkově žádala o dotaci asi 27 milionů korun na rekonstrukci stájí pro prasnice a selata. Firma však nedosáhla dostatečného počtu bodů, takže její projekty nebyly zařazené na seznam projektů, které dostanou podporu. Genoservis se obrátil na tehdejšího ministra Mládka, který pak firmě udělil celkovou výjimku. Díky tomu měla firma získat dotace na své čtyři projekty. Ministryně a Vicenová tuto absolutní výjimku zrušila jako nestandardní.neboť jejím udělením došlo ke zvýhodnění jednoho žadatele před ostatními, a to není v souladu s pravidly.
Králová uvádá, že ministryně Vicenová celkem zatím udělila čtyři výjimky. Ve třech případech šlo o výjimky k opravě údajů, kdy se napravilo pochybení formálního charakteru. Ve čtvrtém případě vyhověla Vicenová žádosti Agro Měřín o prodloužení termínu pro předložení žádosti o proplacení u projektu na rekonstrukci jezdeckého areálu ve Velkém Meziříčí. Žadatel se odvolával na dlouhou a tuhou zimu, kdy nebylo možné vykonávat některé stavební práce a posunula se tak realizace investice. Ani v tomto případě nešlo o zvýhodnění žadatele na úkor jiných. Povolené prodloužení termínu pro předložení žádosti o proplacení je plně v souladu s platnými pravidly, nejde tedy o žádnou mimořádnou výjimku. V těchto případech se posuzuje skutečnost, že k prodloužení doby realizace nedošlo zaviněním ze strany žadatele, ale zásahem vyšší moci. V případě zásahu vyšší moci i některé legislativní předpisy EU umožňují změkčit tvrdost nastavených postupů.
Naproti tomu ministryně nevyhověla druhé žádosti Agro Měřín o výjimku. Původní projekt – novostavba stáje pro dojnice v Pavlínově – chtěl žadatel upravit na stáj pro mladý skot. Jako důvod uvedl současnou situaci na trhu s mlékem, kdy nejsou k dispozici další kvóty. Protože jde o změnu zaměření celého projektu, na který již byla zaregistrována žádost a vydáno rozhodnutí, byla žádost zamítnuta.
Předchozí ministr Mládek udělil podle celkem osm výjimek, z toho šest se také týkalo povolení k opravě údajů či prodloužení termínu realizace projektu. Další dvě mimořádné výjimky, které ministr udělil, přičemž projekty ještě nebyly realizovány, ministryně zrušila. Podle MZe se žadateli zpravidla vyhoví, když jde o formální pochybení, které lze opravou údajů jednoduše napravit, přičemž tak nedochází k žádnému zvýhodnění ve prospěch žadatele. „Dá se říci, že počet těch, kteří žádají o výjimky, je z celkového počtu žadatelů o podpory z operačního programu zanedbatelný. Ministryně vyhověla zhruba polovině žádostí a polovinu zamítla,“uzavírá Králová.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down