Nakladač je samohybný stroj na kolovém nebo pásovém podvozku s integrovanou vpředu namontovanou nosnou konstrukcí lopaty a pákovou soustavou, který nabírá, těží nebo rýpe materiál prostřednictvím pohybu stroje dopředu a který zdvíhá, přepravuje a vysypává materiál, říká definice (ČSN ISO 7131).
Stroj, který odpovídá uvedené definici, může sloužit velmi dobře při stavebních a zemních pracích, kde je hlavní pracovní náplní manipulace se sypkým materiálem, převážně s horninou nebo sypkými stavebními hmotami. V zemědělství je manipulováno také se sypkými materiály, někdy i s horninou. Do hlavního pracovního adaptéru – lopaty je nabírán různorodý materiál, který je nakládán do korby odvozního prostředku, nebo je v lopatě převážen na krátkou vzdálenost a v některých případech přesně ukládán na stanovené místo. Jenže rozmanitost manipulačních prací v zemědělství vyžaduje i jiné nosné zařízení, než je lopata na sypké hmoty, byť jsou s různou zrnitostí. Jsou to například palety, balíky slámy nebo volně ložené seno a dřeviny. Těmto požadavkům je velmi dobře přizpůsoben nakladač, který je opatřen nejen základním pracovním zařízením, ale také přídavným zařízením.
Přídavné zařízení a řízení pojezdu
Přídavné zařízení je podle ČSN ISO 7131 volitelná sestava částí, která může být namontována na základní stroj pro specifické použití. Případnou montáží přídavných zařízení se tento nakladač stává nakladačem univerzálním. Schopností připojení přídavných zařízení se nakladač stává univerzálním strojem a záleží na uživateli, která přídavná zařízení ke stroji zakoupí. Zároveň nakladače opouštějí své tradiční místo v oblasti manipulace se stavebními hmotami a horninami a dostávají se i do jiných prostředí, například do zemědělských družstev a farem. Lze tedy říci, že malé nakladače se stávají vlastně nosiči různého nářadí.
Existují různé systémy řízení pojezdu nakladačů. Základní systém spočívá v řízení předními koly, zdokonalený systém využívá řízení všemi koly nebo řízení kloubového. Zvláštní systém řízení spočívá v prokluzu kol nebo pásů, resp. řízení s nezávislým otáčením kol nebo pásů.
Nejlepší systém řízení pojezdu pro malý nakladač v zemědělství je řízení prokluzem kol. Tento systém umožňuje otáčení stroje na místě, tím je průměr zatáčení o málo větší než je maximální délka stroje (například délka stroje s lopatou položenou na zemi CAT 216 je 3233 mm, průměr otáčení je 3880 mm). Tímto systémem řízení je vybaven právě univerzální čelní nakladač. Pojezdové ústrojí tvoří nejčastěji dva na sobě nezávislé redukční převody poháněné neregulačními hydromotory. Regulací dodávky tlakového oleje do hydromotorů se zatáčí s možností otáčení okolo těžiště stroje protichodem hnacích kol.
Malé rozměry,
velký výkon
Univerzální čelní nakladače tvoří samostatnou kategorii nakladačů. Vyznačují se malými rozměry, velkou pohyblivostí, nízkou hmotností, avšak vysokými výkony motorů a velkým počtem přídavného zařízení. Univerzální čelní nakladač je charakteristický dvojramenným výložníkem, uprostřed něhož se nachází kabina řidiče.
Na první pohled se může zdát, že kabina neposkytuje dostatek místa pro operátora. Opak je pravdou. Posadíte-li se do kabiny, máte ovladače po ruce a dobře dosažitelné pro nohy. Sedačka je anatomická, čalouněná jako v osobním automobilu vyšší třídy, s možností několika variant nastavení. Také samonavíjecí bezpečnostní pás připomíná automobil. Výhled z kabiny směrem dopředu je řešen tak, aby operátor mohl sledovat pracovní adaptér. Pohled za stroj je řešen panoramatickým zrcátkem, resp. zadním oknem. Přístrojové panely nalezneme zpravidla pod stropem. Jsou velmi dobře přehledné a poskytují nejnutnější údaje. Po stranách před sedačkou jsou umístěny ovladače. Ergonomické hydraulické ovladače umožňují přesně ovládat pohyb stroje a pracovního adaptéru. Levou ovládací pákou se ovládá rychlost a směr pojezdu dopředu a dozadu. Pravou ovládací pákou se ovládají pohyby zvedání, spouštění a vyklápění lopaty. Některé modely jsou vybaveny také klimatizací.
Tyto malé univerzální nakladače mohou především pracovat při provádění zemních prací menšího rozsahu a zejména tam, kde pro stísněné pracovní podmínky a malou únosnost terénu nelze použít běžné nakladače nebo jiné stroje. Svými výkony motorů, konstrukcí a velkým množstvím přídavných zařízení (někteří výrobci dodávají až 50 kusů různých pracovních adaptérů a agregátů) se stávají vyhledávanými pomocníky nejen při nakládání horniny, resp. jiného sypkého materiálu z hromady, ale mohou částečně rozpojovat horninu, nakládat ji na odvozní prostředky (přívěsy, návěsy, kontejnery), do jiného mechanismu (dopravníky, drtiče), na jinou skládku nebo k jinému použití (míchání materiálů). Mohou být využívány k zahrnování výkopů a rýh po provedení inženýrských sítí, ke shrnování, rozprostírání a urovnávání materiálu pro následné stavební nebo zemní operace (válcování, pokládka panelů). Mohou převážet různá břemena na krátkou vzdálenost (strom, palety se stavebním materiálem). Lze je využít pro nakládání, resp. skládání materiálu v odměřené hmotnosti nebo odměřeném objemu.
Vyberte si
nejvhodnější stroj
Manipulační operace v živočišné výrobě potřebují manipulační prostředek, který má vynikající manévrovací schopnosti a může pracovat v úzkých průjezdech a na malé ploše. Tyto požadavky splňuje univerzální nakladač smykem řízený. Uplatnění naleznou také v rostlinné výrobě, sadech, ve vinicích, zahradnictví a při údržbě komunálních ploch, při likvidaci nežádoucích nárostů v parcích a na melioračních objektech (kanály, svody, příkopy, hráze), mohou urovnávat, čistit a udržovat komunikace v zimním období nebo například po přívalových deštích. Jsou přizpůsobeny pro pohon různých agregátů (štěpkovače, čerpadla, mulčovače, sněhové frézy, zemní vrtáky apod.).
Malé nakladače jsou velmi dobře ovladatelné, hospodárné v provozu a jsou vhodné k použití tam, kde je neekonomické a pro nedostatek místa nesnadné použití středních a velkých nakladačů. Dvojí ovládání otáček motoru pákou a pedálem dovoluje obsluze přizpůsobit otáčky motoru vykonávané práci. Ruční páka je vhodná pro práce vyžadující neměnné otáčky motoru (například frézování vozovek, mulčování). Pedál umožňuje měnit otáčky motoru při jízdě, nakládání, srovnávání povrchu terénu nebo při rozprostírání materiálu.
Farmáři si mohou zvolit konkrétní nakladač s přídavnými adaptéry pro převládající práce v konkrétním prostředí (rozchod kol, světlá výška, maximální šířka, výška a délka, výkon motoru, hydraulická soustava, hmotnost, kabina, klimatizace, filtrace, kola se speciálními pneumatikami nebo pásy místo kol), pro ložné operace ve výškách (výsypná výška, teleskopický výložník) a pro zajištění požadované výkonnosti při nakládání konkrétního materiálu (kolik unese v lopatě, jak vysoko zvedne lopatu, jak ovlivní jeho práci terén).
Každá pneumatika, která se po podložce neodvaluje, ale smýká, je výrazně opotřebovávána. Univerzální nakladač smykem řízený využívá smýkání pneumatik a ještě je to prezentováno jako přednost. Jak to tedy je? K tomu je třeba doplnit, že není pneumatika jako pneumatika. Pneumatiky pro tyto stroje jsou speciálně konstruované, takže odolávají otěru i bočním deformacím. Také dezén musí být přizpůsoben předpokládanému provozu. Dezén musí umožnit pneumatice dobré záběrové vlastnosti a zároveň musí mít schopnost odolávat opotřebení při prokluzu (vylamování figur). V některých případech jsou pneumatiky složeny z výměnných segmentů, které jsou na disk připevňovány individuálně. Také u některých pneumatik nenalezneme možnost huštění. Jsou to pouhé obruče ze speciální směsi pryže.
Sortiment přídavných zařízení je předurčuje k využití v těchto oblastech:
a) Sortiment výbavy pro oblast zemědělství a zahradnictví obsahuje:
– zemědělský drapák,
– lopatu na krmné směsi,
– vidle na balíky,
– lopatu na průmyslová hnojiva,
– dozerovou radlici,
– paletizační vidle,
– zemní vrták,
– kypřič,
– výkyvnou radlici,
– vidle s přidržovačem,
– roštovou lopatu,
– drenážní lopatu,
– rýpací zařízení.
b) Pro průmysl a skladové hospodářství jsou vybaveny:
– různými nakládacími lopatami,
– dozerovou radlicí,
– zametacím adaptérem,
– kombinací lopata – drapák (pro pevné uchopení kovových odpadů),
– sněhovou frézou.
c) Stavebnictví a demoliční práce využijí:
– rýpací zařízení,
– frézy na asfalt,
– víceúčelové nakládací lopaty,
– míchačky na beton,
– boční vyklápěcí lopaty,
– drenážní lopaty,
– hutnicí válec.
Výkonnost univerzálních čelních nakladačů při provádění zemních prací lze vypočítat stejným postupem jako u nakladačů. Při použití jiných přídavných adaptérů než nakládací lopaty je potřeba výpočet upravit podle použitého adaptéru.
Ing. Ivo Celjak, CSc.
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Zemědělská fakulta, katedra zemědělské techniky