22.01.2014 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výkony ovocnářství klesly

Sklizeň ovoce v ČR se vloni pohybovala na průměrné úrovni, přestože meziročně vzrostla o osm procent na 149 205 tun ze 138 205 tun. V dlouhodobějším porovnání je však výkon českého ovocnářství výrazně nižší než dříve. Ve srovnání s dobou před pěti až deseti lety jsou aktuální sklizně nižší zhruba o 25 až 30 procent, tehdy se úrody pohybovaly kolem 190 tisíc tun ročně. Na tradičních Ovocnářských dnech v Hradci Králové, které se konaly minulý týden, to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík

Za slabšími úrodami posledních let stojí časté extrémní výkyvy počasí, zejména mrazy, krupobití a deště. „Vloni byly sady podmáčené, což se projevilo nižší sklizní, než jsme si původně mysleli,“ uvedl s tím, že velmi vlhké jaro mělo za následek i rozvoj chorob a kvůli  krupobití na řadě se snížila kvalita ovoce. „Nepříznivé počasí v době květu peckovin pak způsobilo v některých významných třešňařských oblastech nízkou úrodu,“ uvedl Ludvík. Dalšími negativními faktory snižování potenciálu českého ovocnářství jsou podle něj stárnutí sadů, pokles nových výsadeb či převod části sadů do výnosově nižší ekologické produkce. Připomněl, že průměr sklizní posledních pěti let činí 144 476 tun.

Sklizeň jablek, které jsou hlavním ovocným druhem, vloni dosáhla 120 602 tun, což je v porovnání s posledními pěti lety průměr. Před deseti lety se průměry ročních sklizní jablek pohybovaly kolem 160 tisíc tun. Regionálně byly loni ve sklizni jablek velké rozdíly.

Ovocnáři na Moravě loni zaznamenali dobrou úrodu, naopak v Čechách byla právě kvůli dešťům a krupobití sklizeň nižší.

Další informace najdete v č. 5 týdeníku Zemědělec, který vychází 27. ledna.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down