05.06.2000 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výkup pšenice možná změní systém

Dnes ve 14. hodin by měla rada Státního fondu tržní regulace opět jednat o systému výkupu potravinářské pšenice v letošním roce. Je přitom pravděpodobné, že ministerstvo zemědělství přitom bude navrhovat jiný systém, než doposud bylo zvykem.

První náměstek ministra Antonín Kalina se totiž domnívá, že nový způsob pro tento rok by měl především vytvořit určitý "manévrovací prostor" k tomu, aby na rozdíl od minulých let byli všichni účastníci trhu postaveni do stejné pozice. Nemusí být proto podle něj fondem stanoveno předem množství, které vykoupí, ani časové období výkupu a také cena by byla pouze zálohová. "Objemem i časem neohraničený výkup státu tak může začít letošní sklizní a skončit třeba příští rok v červnu, přičemž cena bude spočívat v záloze a příslibu, že podle vývoje trhu pak fond případně dodavatelům doplatí peníze podle toho, jak se mu podaří obilí vyvézt, případně i prodat na vnitřním trhu. Jsem zvědav na chování obchodníků, velice bude také záležet na vlastním rozhodnutí pěstitelů," říká Kalina, který ovšem zdůrazňuje, že jde o jeho názor a o všem musí samozřejmě rozhodnout Rada.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down