Výkupní cena mléka, která je podle zemědělců korunu až 1,50 koruny pod výrobními náklady farmářů, se podle producentů mírně zvýší až ve čtvrtém čtvrtletí. Letošní rok bude tragický, pokračuje pokles ceny s tím, že v Německu se platí zhruba o 40 haléřů za litr více. Uvedl to Václav Bulín, předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice a člen představenstva Mlecoop-odbytového družstva, které sdružuje farmáře produkující přes 20 procent mléka v České republice.
Výrobní cena litru mléka se podle šéfa agrární komory Plzeňského kraje Jaroslava Šímy pohybuje mezi 8,50 až devíti korunami za litr. Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky uvádí dokonce ještě vyšší náklady. Průměr výkupní ceny v ČR činil za loňský prosinec 7,41 Kč/l a podle Bulína nebude lednová cena zásadně jiná.
Důvodem nižších cen je podle zemědělců embargo na vývoz do Ruska, světové problémy a fakt, že Čína odebírá méně mléka a že mléčných výrobků z EU jde do celého světa méně než dříve.
Průměrná výkupní cena mléka byla loni v celé republice 7,66 koruny za litr, přitom o rok dříve byla 9,45 Kč/l."Letošní průměrná cena bude zřejmě ještě nižší než loni, řekl Bulín.
Mlecoop předloni prodal 573 milioů litrů, za něž utržil 5,419 mld. Kč. Loni to bylo 617 milionů litrů a tržby byly 4,770 mld. Kč. Členové Mlecoopu loni prodávali litr mléka v průměru za 7,73 Kč, předloni za 9,45 koruny. Přestože Mlecoop dodal meziročně více mléka, jeho tržby výrazně klesly, řekl Bulín. Propady v tržbách se liší u jednotlivých farem podle počtu krav a jejich užitkovosti.
Podle Bulína zatím farmáři nesnižují stavy dojných krav. Chvíli bude trvat, než podniky zjistí, že to neutáhnou a že je budou muset omezit, dodal. Ztráty z mléka zatím dotují z rostlinné a přidružené výroby.*