Výkupní cena vepřů stoupla na více než dvaatřicet korun za kilogram

Výkupní cena vepřů se již druhý týden drží nad hranicí, kterou považují zemědělci za únosnou. Ve 26. týdnu stoupla jejich cena o 1,21 koruny na 32,76 koruny za kilogram. Nepatrně stouply také ceny jatečného skotu s výjimkou krav, informoval Český statistický úřad.

Podle chovatelů je v České republice i v Evropě nedostatek prasat, a proto bude cena vepřového bude dál stoupat. Předpokládají růst na 35 až 36 korun za kilogram. Zpracovatelé masa však tento názor nesdílejí. Pokud by opravdu cena vepřového vystoupila výše, než je v okolních zemích, začne se maso dovážet, upozorňují.
Odbytové družstvo Centroodbyt zastává názor, že růst farmářských cen prasat by se měl v dohledné době projevit i na pultech obchodů. Čeští spotřebitelé mohou v létě očekávat nárůst ceny vepřového zhruba o 15 až 20 procent.
V tomto týdnu zdražila i další sledovaná zvířata. Cena jatečných jalovic vzrostla o 1,29 koruny na 27,75 koruny za kilogram. Za jatečné býky zpracovatelé platili 37,87 koruny za kilogram, což je proti poslednímu týdnu o 28 haléřů více. Zlevnily pouze krávy, když chovatelé za ně dostali 22,26 koruny za kilogram.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *