27.07.2005 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výkupní ceny medu klesají i na Slovensku

Výkupní ceny medu na Slovensku táhne podle tamních včelařů dolů levný produkt z dovozu, podobně jako v České republice. Slovenští včelaři tak letos vydělají o čtvrtinu méně než vloni. Letos jim výkupní organizace nabízejí méně než 40 Sk, zatímco v roce 2003 zpracovatelé platili včelařům za kilogram řepkového medu až 80 slovenských korun, v loňském roce to bylo již jen 54 slovenských korun.

Nízké ceny potvrdil zástupce zpracovatelské firmy Medoprodukt ve Víglaši Ján Futák. Podle něj si včelaři však musejí uvědomit, že nakupují med z Argentiny nebo Mexika v ceně jeden americký dolar za kilogram. Medoprodukt tohoto medu letos zpracuje asi 1200 tun, řekl.
Včelaření ve velkém se už nevyplatí. Problémy nemají jen ti, kteří prodávají med přímo ze dvora, stěžuje si včelař Miroslav Rovňan, který obhospodařuje dvě desítky včelstev ve Fiľakovu.
Výkupní ceny medu klesají i v České republice a včelaři je označují za likvidační. Loni výkupní cena medu začala na 50 korunách za kilogram a končila na 40 korunách. Letos se z počátečních 30 korun snížila na 24 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down