Výměna informací mezi ČR a Německem kvůli ptačí chřipce by se měla zrychlit

Ministr zemědělství Jan Mládek se dohodl se svým německým kolegou Horstem Seehoferem na rychlejší výměně informací v boji s ptačí chřipkou. "Abychom koordinovali případná opatření proti ptačí chřipce daleko těsněji než dříve," řekl Mládek, v závěru týdne na potravinářském a zemědělském veletrhu Grüne Woche v Berlíně.

Německo má velké obavy ze zavlečení ptačí chřipky. Rizikové období zřejmě nastane ve chvíli, kdy se začnou do Evropy vracet tažní ptáci. Německo proto zřejmě vbrzku znovu zakáže vypouštění drůbeže na volné prostranství, podobně jako na podzim v době odletu tažných ptáků. Seehofer minulý čtvrtek navrhl možnost zavedení deklarační povinnosti živočišných produktů pro cestující do EU. Celníci by se ptali nejen na zboží k proclení, ale i na drůbeží výrobky. Seehofer chce o této otázce jednat na úrovni EU. Dovoz potravin do EU už je zakázán a za porušení zákazu hrozí pokuty do výše 25.000 eur, tedy tři čtvrtě milionu korun.
Mládek je přesvědčen, že EU sice může usilovat o co nejtěsnější uzavření své vnější hranice rizikovým výrobkům, podle něj ale budou účinnější vnitrostátní kontroly chovů. „Vně unie to zřejmě neudržíme,“ míní český ministr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *